Poštovani, da li je istina da korisćenje yasmina povećava rizik od nastanka raka dojke a smanjuje rizik od raka jajnika i debelog crijeva? Kolika je vjerovatnoća? Ja koristim yasmin već 6 godina i osjećam se super u i fizičkom i u psihičkom pogledu. Imala sa strahovite probleme sa bolnim menstruacijama i bila sam po 7 dana/mjesečno ''isključena iz života''. Vjerujte da mi je bilo dolazilo da se riješim života. Čak mi je jedan doktor rekao da se žene lakše poradjaju od mojim menstruacija. Jedino sam dobila hiperpigmentaciju i ne mogu je se riještiti mnogo mi pomažu ali me sada informacija gore navedena plaši. Željela bih znati imam li velikog razloga za to? Šta mi je raditi sada? Hvala i lijep pozdrav od marte!

    Odgovoreno: 26. 05. 2013.
    • Poštovana,
      To sta ste spomenuli to je samo necije misljenje i teorija koje nemaju potvrde u realnosti, iako su provedena brojna istraživanja o povezanosti raka dojke i uzimanja kontraceptivnih tableta, samo nekoliko ih je otkrilo jako malu povezanost između raka dojke i višegodišnjeg uzimanja tableta. Nijedno istraživanje nije pokazalo povećani rizik oboljevanja od raka kod žena koje su nakon 45. Godina starosti u svom plodnom razdoblju uzimale tablete i onih koje ih nisu uzimale.
      kontraceptivne tablete ne štite od spolno prenosivih bolesti, i bolesti koji uzrokuje rak grlica maternice.
      jedino vam savetujem da proverite hormonski status (fsh, lh, estradiolPozdrav