Poštovani, radila sam biriseve na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu u institutu za mikrobiologiju u dr subotića. Pozitivna sam na hlamidiju. . . Kod doktorke imam zakazano tek za mesec dana, pa ako mi vi možete reći nešto više i posavetovati. . Zanima me koliko se ona stvarno uspesno leci? Jer sumnjam da je imam više od pola godine. . . Pročitala sam da se uzimaju antibiotici uglavnom 2 nedelje. . . Ali isto tako, da kod većine, ova terapija nije bila dovoljna. . . Pa koja je najbolja terapija za hlamidiju kod žena? Da li uz lekove idu i vaginalete? I da li se može primenjivati duže od mesec dana? Jer zbog nje imam jaku upalu grlića materice, a pojavio mi se i krvarenje. Koliko treba da prođe vremena po završetku terapije da se osoba ponovo testira, i koji je najpouzdanii metod za to? Da li je dovoljan samo bris cerviksa, kao što sam radila na institutu za mikrobiologiju, ili moram da se testiram na hlamidiju preko krvi? Da li je potreban i poseban režim ishrane, kao npr. Ne konzumirati mleko, šećer. . . ? Hvala puno unapred!

    Odgovoreno: 24. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Chlamidia trachomatis je urogenitalna infekcija koja se prenosi seksualnim kontaktom i kod muškaraca se manifestuje negonoroičnim uretritisom, a kod žena mukotrpnim cervicitisom. Simptomi su: pojačan nagomilani sekret žućkaste boje, odnosno serozna i sluzava sekrecija iz uretre kod muškarca, pečenje pri mokrenju, bol tokom seksualnog odnosa, vaginalno krvarenje između menstruacija i posle seksualnog odnosa. Lečenje se sprovodi istovremeno kod oba partnera, antibioticima po antibiogramu ali uglavnom iz grupe tetraciklina, mokrolida i u kombinaciji sa vaginaletima prema nalazu na grlicu materice. Dok terapija ne završi, potrebna je apstinencija od seksualnih odnosa, inače postoji rizik od reinfekcije. Posle tri nedelje po završenom lečenju potrebno je ponoviti vervikalni bris da bi se ustanovilo da li je lečenje bilo uspešno. Ne treba poseban rezim ishrane.