Pozdrav! Pročitala sam dosta o hpv-u, ali i dalje mi neke stvari nisu jasne. Naime, koliki je rizik od inficiranja hpv-om pri polnom odnosu sa muškarcem koji nema vidljivu manifestaciju virusa, tj. Nema kondilome, a pritom odnos nije bio nezaštićen, odnosno korišćen je kondom? Da li to što virus nije fizički manifestovan u vidu kondiloma smanjuje rizik od infekcije (pri zaštićenom polnom odnosu) ? Ovo pitam s obzirom da se jako puno govori o tome da se hpv jako lako prenosi čak i kada je korišćen prezervativ. Ne znam samo da li je uvek neophodno da virus bude fizički manifestovan na koži da bi se preneo, pretpostavljam da kontakt sa osobom koja je nosilac virusa a nema fizičih naznaka na koži ne mora sigurno da znači i inficiranje virusom druge osobe. Hvala puno na odgovoru!

    Odgovoreno: 16. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Bez panike, normalno zivite, ako nema vidljive kondilome nema razloga za paniku. Kondom je sredsvo za zastitu od trudnoce, i evetualno sumnjivih infekcija.