Postovani, u braku sam dvije ipo godine i jos uvijek nema trudnuce. Odlucili smo se za vantjelesnu oplodnju u jednoj klinici. Kada sam bila na pregledu, 16 dan menstrualnog cikluca, doktor nije mogao vidjeti da li je ovulacija vec bila, jer zutog tijela nije bilo, a folikuli su bili mali, pa nijeb io siuran da li je do ovulacije taj mjesec i dosli. Predlozio mi je da odradim progesteron 23 dan ciklusa, jer mensruacije obicno dobijam na 30 do 31dan. Rezultati hormona 23. Dana su 60. 72 (lutealna faza referentna vrijednost od 5. 3 do 86nmol/l) . Interesuje me da li je moj nalaz progesterona ok, i da li je to znak da je ovulacija ipak bila? Hvala, pozdrav.

    Odgovoreno: 15. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Nalaz progesterona je uredu 23 dan ciklusa, ali za znak da li ste imali ovulaciju ili ne morate da uradite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron 14 dan ciklusa) , inace bi vam savetova te hormonske analize uradti 7, 14, 21 dan ciklusa da bi bila slika jasnije.