Postovani, pri kolposkopskom pregledu nalaz mi je sledeci: oeu takast, scj vidljiva u celosti, na 11 i 1 polje mozaika i zadebljalog aw epitela izvan zt, na donjoj usni na 8 polje punktacije, takodje van zt. Sch. Neg. , jasno ograniceno, ostali epitel ektocerviksa prekriven skvamoznim sch. Poz. Epitelom. Radjen je papa test, rezultat je: papa ii. Dederlajnovi bacili, neutrofili, intermedijarne i superficijalne plocaste celije, metaplazija betezda. Nilm. Posle toga uradjen je i test na hpv, test je pozitivan, na nalazu pise: “utvrdjivanjem prisustva hpv i genotipizacijom 16 različitih tipova hpv, pcr metodom: - visoko rizičnih: 16 i 18 - srednje rizičnih: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 i 68 - nisko rizičnih: 6 i 11 utvrdjeno je prisustvo hpv, ali ni jednog od gore navedenih tipova” bris na hlamidiju, ureaplazmu i mikoplazmu negativan. U cervikalnom brisu je bio veliki broj enterokoka i e. Coli. Posle zavrsene terapije u cervikalnom brisu nema patogenih bakterija, u vaginalnom brisu izolovan enterokokus, mali broj. Molim vas da mi protumacite nalaze, da li je hpv, mozaik, zadebljali epitel i polje punktacije opasno? Kako se ove promene mogu leciti? Takodje vas molim da mi date savet sta je potrebno dalje da preduzmem. Najlepse vam se unapred zahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 02. 05. 2013.
    • Poštovana,
      Sve sta ste spomenuli je posledica upale grlica materice (cervicitis) , sve sto ste do sad naveli je izlecivo, samo su razlicite prakse.