Poštovani, pokušavam sa suprugom da osnujemo porodicu. Nekih 8 mjeseci uzaludnog pokusaja. Ciklus mi je inace od 28 dana do 32 i to od prosle godine, do tada je bilo redovno svakih 28 dan. Redovne imam kontrole kod svog ginekologa, papa test mi je uvijek uredan. Radila sam prije 2 godine kolposkopiju, preventive radi, sve je ok. Kako da izracunam plodne dane, da li suprug i ja treba da se obratimo lijekaru? Nemamo djece, u braku smo ne punih godinu dana. Suprug ima 29 godina, bolovao zausnjake prosle godine. Da li je mozda problem i ta bolest sto je odbolovao bez ikakve terapije samo mirovao 21 dan ili su mozda i moje godine jedan od problema? Nadam se da cete mi bilo sta odgovoriti. Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 25. 04. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa i prolactin sam 14 dan ciklusa) takodje vam savetujema da ponoviti kolposkopski pregled zajedno sa cervikalnim i vaginalnim brisevima ako imate pojacan sekret. Zatim savetujem vas suprug da uradi spermogram sa spermokulturom.