Imam 23 godine. Pre 2 godine dana, moj ginekolog je primetio da imam cistu na levom jajniku. Isla sam na kontrole redovno i sve je bilo u redu. Medjutim u januaru ove god sam ostala trudna. Posto trudnoca nije bila planirana, resila sam da abortiram. Abortirala sam u februaru. Nakon abortusa nisam imala nikakvih bolova, krvarenje i osecala sam se sasvim normalno! Na prvoj kontroli nakon mesec dana sve je bilo u redu. Medjutim druga menstruacija mi je kasnila, i imala sam povremene, kratke, tupe bolove u predelu levog jajnika. Nakon pregleda, lekar je ustanovio da se cista duplo uvecala, i da je sada velicine jajeta. Kaze da je to velicina koja se najcesce operise! Rekao mi je da pijem yaz kontraceptivne pilule, i izbegavam bilo kakve fizicke aktivnosti! Interesuje me da li mi one mogu pomoci, i sta se moze desiti u slucaju da pilule ne deluju na ocekivani nacin? Zaboravila sam da pomenem da sam radila tumor markere i da je sve u redu. Sto ce tice ciste ona je bilokularna promera 65 x 60mm sa tankim septumom po sredini koji razdvaja cistu na dva dela razlicite ehogenosti kako pise u nalazu! Pilule pijem evo vec 3 nedelje od prvog dana ciklusa. Problem je sto imam vec poslednjih 15 dana svakodnevna blaga krvarenje. Nemam nikakvih tegoba ni bolova, osecam se dobro. Veoma sam zabrinuta i bila bih vam zahvalna na pomoci! Kod svog ginekologa sam bila pre mesec dana, da li trebam da odem ponovo? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 23. 04. 2013.
    • Poštovana,
      Razlicite su prakse o lecenju cisticnih jajnika, one nastaju usled hormolnskog poremecaja, , medjutim ovom dimenzijom preporucljivo ih je operisati zatim adekvatno leciti uzrok njihovog nastajanja, da ne bi se pojavili ponovo.