Poštovani, imam mnogo pitanja i nadam se da ćete biti u mogućnosti da mi odgovorite. Imam 24 godine i oduvijek sam imala neregularne menstruacije. Udala sam se prije 3 i pol mjeseca i sumnjala sam da sam trudna tako da sam posjetila ginekologa 18. 02. 2013. Doktor mi je ustanovio dijagnozu koja je sindrom policističnih jajnika. Rekao mi je da ako želim da zatrudnim da moram da koristim terapiju. Pila sam primolut nur 10 dana i poslije toga dobila menstruaciju. Zadnja menstruacija mi je bila 06. 03. 2013. Treći dan ciklusa sam izvadila sljedeće hormone. Fsh (2, 64) , lh (1, 03) , prolactin (467) , testosteron (0, 65) . Moj ginekolog mi je rekao da pijem dabroston 16-ti dan od narednog ciklusa da bi imala veće šanse da zatrudnim. Problem je sljedeći. 26. 03. 2013. Pojavilo se kratko krvarenje, koje je trajalo 2 dana, ali sa izrazito malom količinom krvi. Mislila sam da je to menstruacija, ali pošto nije potrajalo, a moja menstruacija traje uvijek od 6-9 dana, zanemarila sam to i očekivala menstruaciju. Neki dan, to jeste 11. 04. 2013. Opet mi se pojavilo krvarenje, ali samo jedan dan. U toku sedmice sam počela povraćati (ali imam osjetljiv želudac) i izrazito sam umorna i imam česte promjene raspoloženja. Jučer, tj. 17. 03. , sam uradila test za trudnoću i on je pokazao negativno. Da li postoji mogućnost da sam trudna, a da test to ne pokazuje? A ako ne postoji mogućnost da sam trudna, da li da ova "mala krvarenja" tretiram kao menstruaciju i da od njih računam 16-ti dan i da pijem dabroston? Nadam se da ćete uskoro odgovoriti jer sam izrazito zabrinuta, jer ne znam kako i kada da započnem terapiju. Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 19. 04. 2013.
    • Poštovana,
      Ako je test negativan, niste trudni, inace kad se koristi dabroston moguca su krvarenja, tada samo pojacati dozi na 3x1, inace dabroston se pije bez obzira da li od 14 ili 16 dan ciklusa, do samo 25-og dana ciklusa, ako bude krvarenja jaca, onda se prekida terapija, i opet ista se ponavlja sedeceg ciklusa. Inace treba dobiti menstruaciju u roku od oko 72 sata po presnanku uzimanja dabrostona, ako ne dobijate menstruaciju uradite test za trudnocu.