Poštovani, prije tjedan dana na prvom gin. Pregledu ustanovljeno je da imam mikrocistične jajnike. Ništa mi osim toga dr. Nije rekla, samo da nije ništa strašno pošto imam redovne cikluse (28-30 dana) . Požalila sam se da unazad 4 mjeseca za vrijeme ovulacije imam smeđi iscjedak koji traje 3-5 dana. Samo je rekla da se to događa i da će se samo regulirati. Kontracepciju ne želim piti. Mene brine što mi ništa detaljno nije rekla. Bojim se endometrioze, i da je smeđi iscjedak posljedica pucanja čokoladnih cisti. Ima li to veze ili je taj iscjedak "samo" znak hormonalnog poremećaja? Valjda bi mi rekla da je endom. , a ne samo eto jajnici nalik na policistične. Mjerenjem bazalne temperature redovno imam ovulacije. Je li moguće da temp. Pokazuje ovulaciju, a da nje nema? Majka i tetke imaju vodene ciste od mladosti pa se nadam da je i kod mene to u pitanju. Gojazna sam, a ostalih tegoba nemam. Planiram trudnoću do kraja godine i bojim se steriliteta zbog cisti. Unaprijed hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 19. 04. 2013.
    • Poštovana,
      Nista nije strasno, policisticni jajnici (mikrocistične jajnike) su je posledica hormonskog poremecaja, savetujem vam da uradite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa) da biste dobili adekvatno terapiju, bez panike.