Poštovani imam 23 godine. Zbog neredovitih menstruacija bila sam kod ginekologa. Na gin. Pregledu sve je bilo uredno i dobila sam uputu da izvadim nalze za hormone. Za 3. Dan menstruacijskog ciklusa rezultati su slijedeći. Estradiol: 107 pmol/l (ref. Vrijednosti: 77 - 921) progesteron 3. Dan ciklusa: 1, 1 nmol/l (0, 1 - 0, 95) progesteron 21. Dan ciklusa: 1, 5 nmol/l (3, 8 - 50, 6) fsh: 3, 56 mlu/ml (3, 0 - 8, 1) lh: 5, 28 mlu/ml (2, 4 - 6, 6) prolaktin: 737, 6 mlu/ml (109 - 557) ipth: 54, 2 pg/ml (15 - 68, 3) testost: 1, 53 nmol/l (0. 3 - 4, 5) štitna žlijezda: tsh: 4, 78 miu/l (0, 465 - 4, 65) free t4: 14, 9 pmol/l (10 - 28, 2) free t3: 6, 73 pmol/l 8 (4, 26 - 8, 10) kotrizol: 474, 5 nmol/l (101, 2 - 535, 7) kalcij: 2, 31 (2, 02 - 2, 60) magnezij: 0. 92 (0, 77 - 1, 03) radila sam magnetnu rezonancu hipofize. Sve piše da je u redu osim da je vidljiva inhomogena opacifikacija adenohipofize, no bez vidljivih znakova mikroadenoma. ? Inače zbog niskog progesteron, na preporuku ginekologa, godinu dana sam pila dabroston. Za vrijeme uzimanja menstruacije su bile redovite no nakon prestanka uzimanja ponovno neredovite. Nakon svega, sada sam dobila informaciju od doktora da nije potrebno bilo raditi na podizanju progesterona jer trenutno ne planiram trudnoću. Pa sada ne razumijem je li ili nije bilo potrebno već raditi na progesteronu ili tek ako dođe do trudnoće? Molim vas za komentar ovih moji rezultata nalaza i vaš savijet. Unaprijed zahvaljujem!!!

    Odgovoreno: 17. 04. 2013.
    • Poštovana,
      Imate visok prolaktin, koji je uzrok hormonskog poremecaja, razlicte su prakse, ja licno preporucujem da se uradi (fsh, lh, prolactin, estradiol, progesteron 7, 14, 21 danciklusa) , inace ne vidim razlog zasto ne treba podizati nivoa progesterona i ako ne planirate da zatrudnite, u protvnom docice do formiranja cisti na jajnicima.