Postovani, ja imam pitanje u vezi steriliteta. Partner i ja vec nesto vise od godinu dana pokusavamo da postanemo roditelji, ali nam ne polazi za rukom. Partner je bio kod urologa i po nalazu spermograma ima snizen broj spermatozoida. Lekar mu je propisano profertil kapsule. Ja sam bila kod ginekologa i nalazi briseva na mikoplazmu, hlamidiju i bakterioloski bris su negativni, a na ultrazvucnom pregledu mi je dijagnostikovana cista zutog tela velicine 37x27mm na desnom jajniku. Moja dr mi savetuje da sacekamo pola godine od kako partner zavrsi sa terapijom pa ako ne dodje do trudnoce onda da ja radim detaljnije analize. Mene zanima da li i koliko ta cista moze da utice na plodnost? I jos nesto. Pre dve godine tokom odnosa pukao nam je kondom, te smo se odlucili za pilulu za jutro posle. Da li je upotreba te pilule mogla da dovede do smanjene plodnosti, iako se to dogodilo pre dve godine?

    Odgovoreno: 10. 04. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da proverite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21, dan ciklusa, prolactin samo 14 dan ciklusa) , da biste bili spremni kad vas partner bude izlecen, jer vi spominjete da on ima samo smanjen broj spermatozoida.