Poštovani ja bi vas zamolila da mi detaljno opišete kako se vrši cervikalni obris? Kako, s čim, koliko dugo treba i to. . Zanima me jer u srijedu idem, a još nikada nisam to radila a što se tiče ginekologa i instrumenata imam problema s bolovima u vagini tako da me sve unutra boli na bilo kakav dodir bio to prst, ili neki ginekološki instrument meni oči samo što ne ispadnu od bolova pa sam već zabrinuta i zanima me sve gore navedeno. Hvala puno i srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 30. 03. 2013.
    • Poštovana,
      Radi se tako što ginekolog koji pod spekulumom (instrument) ima direktan uvid i pristup grliću materice, i u zavisnosti od kliničkog nalaza - sterilnim štapićem, sa vatom na vrhu, uzima bris cervikalne sluzi sa samog cerviksa, ili iz kanala, pozeljno pod kolposkopom
      to se radi uz posebnu tehniku, da ne bi došlo da spoljašnjeg zagađenja uzorka. Može da se obavi direktnim nanošenjem na predmetno staklo i očitavanjem pod mikroskopom, to ne traje dugo, nije bolno sem kad imate jake upale.

      procitajte nas clanak o koplopskopija grlića materice i cervicitisu na sajtu.