Veke postavuvav prasanje za neplodnost, vi objasniv deka se obiduvam goa dina dena za zacnam, no nema uspeh. Pap testot i mikrobiologijata e vo red, nemam cisti i slicno. Doktorkata mi veli dela imam nepravilni folikuli. Problemot da e uste pogolem sega pocnav da dobivam na 15 dena. Imav na 4. 02 oskudno krvarenje i pak na 19. 02 i traese 6 dena po obem kako menstruacija i sega na 5. 03 oskudno pak, poveketo kafeavo i traese 3 dena. Nna tretiot dena t. E. Na 7. 03 napraviv hormonski status. Rezultatite se ovie: fsh 8. 63, lh 22. 11, prolaktin 18. 31, estradiol 72, progesteron 0. 36 i testosteron 0. 38. Doktorkata me vide na eho nemav ovulacija za pokaceniot lh i mi objasni kako hipofizata laci kako za ovulacija no jajnicite ne lacat dovolno hormoni. Mi prepisa ciklo-proginova. Imam 25 godini i indeks na masa 30. 8. Prasanjeto mi e: dali ova pretstavuva problemot sto nemozam da zabremenam t. E nedovolnoto lacenje na hormoni od jajnicite i kako mozam toa da go koregiram-ako e mozno. Vi blagodaram pozdrav

    Odgovoreno: 10. 03. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite hormonski status bez cycloproginova (fsh, lh, estradiol, progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa, prolactin, testosteron samo 14 dan ciklusa) .