Poštovanje, u januaru 2012 prilikom ultrazvuka ginekolog mi je rekao da imam male ciste na oba jajnika, kao i na desnoj dojci, te da kad budem htela da zatrudim, lecicemo pre toga. U januaru ove 2013. Otisla sam kod drugog ginekologa koji se cudio zasto mi tajprosli to nije lecio, te da su mi jajnici policisticni, da imam endometriozu i miom velicine 19mmx16mm na spoljasnjem zidu materice. Rekla je da joj se javim za koji mesec pa cemo videti kako ce leciti. ?! Naime, citala sam po netu o miomima, i korigovala sam ishranu, te se trudim vise kretati, da bih smanjila nivo estrogena. . . Ono sto me zanima da li je to opasno, i kako bi trebalo leciti? Imam 27god, nijednu gin. Operaciju pre nisam imala, redovne odnose sa stalnim partnerom koji nisu bolni, menstruacije uvek redovne, ali uz napomenu da su zadnja 3-4 meseca mnogo obilnija krvarenja, i ponekad ostar bol u donjom desnom delu stomaka. Hvala unapred na misljenju, lena

    Odgovoreno: 07. 03. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite hormonski status (fsh, lh, prolactin, eastradiol, progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa, jer ciste su posledice hormonskog poremecaja, i moze se leciti, sto se tice mioma, sa obzirom na vase godine, on je se lako moze operisati bez posledice, u vezi endometrioze, nju je tesko dijagnostikovati obicnim ginekoloskim pregledom, glavni simptom je jako bolna menstruacija.