Jas i mojot soprug veke 1 godina se obiduvame da zabremenam, no neuspesno. Zemav i kolomifen 2 meseci i se pravese po eden folekul, pukase so pregnil no bezuspesno. Doktorkata se somneva na los kvalitet na jajce-kletkite. Mi veli kako jajnicite bile mrzlivi. Mi preporaca da zemam wellwoman i gi zemam 2 meseci i ovaj mesec fevruari dobiv na 4 megutoa oskudno. Doktorkata na eho zabeleza dva folikuli od koj naredniot den na 5. 02 bese 19 mm a drugiot pomal. Znaci uste na menstruacija imav folikuli bez nikakva stimulacija. Bev povtorno na 12. 02 i togas imase izliv od jajnikot t. E. Ovulacija. Endometriumot bese 9. 1 mm. Doktorkata rece dotogas imalo najubava situacija na eho. Po dva dene endometriumot bese preminat vo sekretorna faza. Megutoa problemot e toa sto dobiv na 19. 02 pak krvarenje koe lici na menstruacija, dosega eve 3 dena krvaram so sredno intenzivno tempo so svetlo crvena boja sega a na pocetok potemna. Sto moze da bide ova krvarenje? Menstruacija e ili ne? Nikogas prethodno ne sum dobila dva pati vo mesecot. Neznam sto bi mozelo da bide. Ve molam za odgovor. Pred 4 godini otkako pocnav so odnosi imav rano otkrieno na pap test kokoidni bakterii i trihomonas koi se uspesno izleceni i od togas site ispituvanja se vo red. Vi blagodaram za odgovorot odnapred! Pozdrav

    Odgovoreno: 22. 02. 2013.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite hormonski status (fsh, lh, estradiol, progesteron, 7, 14, 21 dan ciklusa i prolactin, testosteron samo 14 dan ciklusa) takodje da ponovite kolposkopski pregled sa vaginalnim i cervikalnim brisevima.