Poštovani, početkom januara mi je postavljena ova klinička dijagnoza: graviditashbd iv, cin iii, te mi je prije desetak dana urađena lletz konizacija. Danas sam dobila phd nalaz urađen na konizatu cerviks uterusa koji glasi ovako: carcinoma squamosum cervicis uteri in situ (tumor se nalazi na nekoliko isječaka na hirurškoj ivici resekcije) . Arias- stella reactaglandularum endocervicis. Dysplasia glandularum endocervicis gradus mediocris/maioris. Prvi dio ovog nalaza mi je jasan, ali posljednje dvije rečenice mi nisu objašnjene. Sta to znači: arias- stella reactia glandularum endocervicis. Dysplasia glandularum endocervicis gradus mediocris/maioris. Moj ginekololog predlaže krajem mjeseca ponovni papa test, te rekonizaciju. Šta biste vi predložili s obzirom na moje stanje i navedeni nalaz? Zahvaljujem se na vašem vremenu i stručnoj procjeni. S poštovanjem svjetlana galešić

    Odgovoreno: 09. 02. 2013.
    • Poštovana,
      To je zapaljenska reakcija zlezdanog endocervicitisa, nepravilan razvoj zlezdanog endocevicitsa srednjeg stepena.

      sacekajete ponovni papa test.