Poštovana,. . . Imam nepunih 29 god. I majka sam dvoje dece. Pre prve trudnoće imala sam problema, sa vodenim cistama, koje su zajedno sa ciklusom nestajale, i ponovo se vraćale. Od trudnoće, tačnije od pre nepunih 9 godina, sa tim nisam imala problema, što pretpostavljam da se u trudnoći organizam očisti i vrati sve u normalu. Sada, pre nekih mesec i po dana, na redovnom vaginalnom ultrazvucnom pregledu, ustanovljena mi je cista gušćeg sadržaja (4. 2x4. 9) . Ginekolog mi nije prepisao nikakvu terapiju, već da ostavimo i pratimo još narednih mesec-dva, pa da onda vidimo da li će morati da se odradi hirurška intervencija. Inače, nikakvih tegoba nemam, ciklus mi je redovan, na svakih 30-31 dan, nemam nikakve bolove, u suštini sve je ok, ja se osećam dobro. (pre svega ovoga zbog kožnih problema, bila sam nekih 5-6 meseci na hormonskoj terapiji, kao što su pronizoni i neka injekcija koja je imala dejstvo mesec dana) . Moja pitanja glase: da li je postojanost ciste, moguća od uzimanja tih hormonskih preparata? Da li je možda pametno da ponovo zatrudnim i pokušam na taj način da rešim svoj problem? (pošto mi se javlja želja za trećim detetom) . . . U slučaju da mora intervencija, interesuje me koja je procedura i da li mora hirurška ili može laparaskopski? Unapred zahvalna. . .

    Odgovoreno: 29. 10. 2012.
    • Poštovana,
      Prakse i misljenja u resavanju vaseg problema su razilicite. U mojoj praksi takve situacije resavamo adekvatnom hormonskom terapijom jer smatramo da su operativni zahvat (ili laparaskopski) zadnja solucija. Laparaskopski ili hirurski zahvat ne resava uzrok njihovog nastajanja zbog cega cesto dolazi do recidiva.

      mi se bavimo time profesionalno, mozete da nam se javite ili dodjete na konsultacije koji su besplatne.
      ginekoloska ordinacija aras
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com