Postovani, molim vas za pomoc oko resavanja problema koji me muci vec duze vremena. Imam 46 godina, jedan normalan porodjaj u 29. -oj godini i jedan spontani pobacaj u 35-oj godini. Do pre 5-6 godina imala sam uredne menstruacije na 28-30 dana u trajanju od 5 dana. Od tada se desavalo da povremeno izostanu, a nakon toga se pojavi sukrvicav sekret koji je trajao sa prekidima vise dana. Pregledom (uz) ginekolog bi konstatovao zadebljalu sluzokozu materice i prepisivao terapiju primolut norom 2x1 tabletu 10 dana. Nakon toga bi usledila menstruacija, a terapija je propisivana za narednih 6 meseci. Tokom uzimanja primolut nora 2x1 od 16. -25. Dana ciklusa, menstruacije bi bile uredne. Po prekidu uzimanja tableta nakon 6 meseci, neko vreme bi menstruacije bile uredne (nekoliko meseci) , a zatim bi se ponavljalo isto. Obzirom da primolut nor uzimam na ovaj nacin vise godina (6 meseci u kontinuitetu, a posle toga povremeno kako bi mi samo izazvali menstruaciju) , zanima me da li to moze da napravi neki problem? Napominjem da sam izuzetno gojazna (to je slucaj vec 10-ak godina unazad) , a imam i pojacanu maljavost. U porodici, sa majcine strane, vise osoba sa kardiovaskularnim bolestima. Da li dijagnoza policisticnih jajnika moze da se uspostavi samo uz pregledom ili su potrebne jos neke analize? Do sada mi pregledom nisu ustanovljeni policisticni jajnici, ali mi niko nije predlozio hormonske analize. Pre oko godinu dana sam samoinicijativno uradila analize hormona stitne zlezde i bili su u granicama normale. Poslednja menstruacija je bila 11. 06. Ne uzimam nikakvu terapiju. Od tada su uradjena dva pregleda i doktorka tvrdi da je to pocetak menopauze. Danas se ponovo pojavilo sukrvicavo krvarenje. Sta mi predlazete? Ako bi trebalo da se urade hormonske analize, kada ih uraditi u situaciji kakva je moja (izostanci menstruacije) . Molim da mi napisete koje bi hormone trebalo proveriti. Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 26. 10. 2012.
    • Poštovana,
      Terapija vam dobra, nema kontraidikacija da se uzme po 6 meseci, pouza od 2-3 meseca, pa ponovo,
      uz pregledom moze da se ustanovi policisticnih jajnika.
      pozeljno da uradite kompletan hormonski status (fsh, lh, prolactin testosteron estradiol, progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa) .