Postovani, imam 46 godina. Imala sam jedan normalan porodjaj u 29-oj godini i jedan spontani pobacaj u 35. -oj godini. Menstruacije su do pre 4-5 godina bile uredne (u trajanju od 5 dana) , a od tada se desavalo da povremeno izostanu, a nakon nekog vremena bi se pojavljivao sukrvicav sekret koji bi trajao vise dana. Ginekolog bi na pregledima utvrdio zadebljao endometrijum, nakon cega bi usledila terapija primolut norom od 16. Dana ciklusa - 10 dana 2x1 tableta. Terapija bi se sprovodila obicno u trajanju od 6 meseci, tokom kojih bi menstruacije bile uredne. Po prestanku uzimanja primolut nora nakon 6 meseci, neko vreme bi menstruacije bile uredne, a posle bi se ponavljali izostanci i sukrvicav sekret. Moze li da mi smeta uzimanje ovog leka, obzirom da je u pitanju duzi period (vise godina) tokom koga sigurno oko 6 meseci u kontinuitetu uzimam ove tablete, a nakon toga povremeno, kako bi mi izazvali menstruaciju. Da li dijagnoza policisticnih jajnika moze da se uspostavi uz pregledom ili je potrebno uraditi jos neke analize? Nikada mi to pregldima nije utvrdjeno, ali mi nije ni predlozeno da uradim nikakve hormonske analize. Samoinicijativno sam pre oko godinu dana uradila analize hormona stitne zlezde i nalazi su bili u granicama normale. Napominjem da sam preterano gojazna (problem koji traje vise od 10-ak godina) , imam pojacanu maljavost. Poslednja menstruacija je bila

    Odgovoreno: 26. 10. 2012.
    • Poštovana,
      Terapija vam dobra, nema kontraidikacija da se uzme po 6 meseci, pouza od 2-3 meseca, pa ponovo,
      uz pregledom moze da se ustanovi policisticnih jajnika.
      pozeljno da uradite kompletan hormonski status (7, 14, 21 dan cuklusa0.