Postovani, prvu menstruaciju sam dobila u 14-oj godini zivota, i nikad nisam imala redovne mentsturacije, uvijek su kasnile. Tako smo moje sestre i ja naslijedile od majke, te nisam isla ginekologu. Medjutim, u martu mjesecu ove godine sam odlucila da odem ginekologu, pregledao me i rekao da imam miom velicine nokta, propisao mi utrogestan na 7 dana, a poslije toga diane 35, sto sam i pocela koristiti. Medjutim, otkako sam pocela koristiti diane 35 imala sam jake glavobolje, ponekad pracene blagom vrtoglavicom. Nisam ponovo isla ginekologu, vec sam pocela piti caj od hajducke trave i evo dobila sam prvu menstruaciju tacno u dan, ali vrlo bolnu i obilnu. Da li postoji razlog za strah i postoji li mogucnost da cu ubuduce imati obilne mensturacije, ili je to samo prvi put nako prestanka koristenja diane 35. Postoji li kakav caj za regulisanje obilne menstruacije? Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 19. 10. 2012.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite hormonski status prvo (fsh, lh, prolactin, testosteron, estradiol, progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa) zatim da vam se odredi adekvatna hormonska terapija koja nece vam praviti smetnje.