Odakle da pocnem: (ovako, dijagnosticiran mi je primarni sterilitet. Raniji nalazi pokazuju policisticne jajnike i imam povecanu maljavost, probleme sa kozom, poremecene cikluse uglavnom. Muz i ja vec 4 i pol godine pokusavamo da prosirimo porodicu ali bezuspjesno. Radila sam nalaz gonadotropnih i polnih hormona gdje su vrijednosti testa bili fsh 9, 4 lh 4, 6 progest. 1, 9 estradiol 0, 099 prolaktin 252 (molim da mi procitate nalaz) te nalaz krvi za testosteron koji je obiljezen kao jako visok testosteron 4, 1 nmol/l. Moja doktorica mi je rekla da zasigurno imam problem (nista mi vise nije objasnjeno od njene strane, sto me je i natjeralo da se obratim vama) i uputila mog muza na spermogram cime je i njemu dijagnosticiran sterilitet te varikokela koju je operisao ali ni njemu post operativni nalaz nije objasnjen. Receno mu je da ima bakterije te upucen na spermokulturu i zbog enterococcus faecalis bakterije dobio je ampicilin da pije. Njegov nalaz moli da ako mozete da nam kazete da li je ok? Ph u ejakulatu 8, 50 volumen 2, 00 boja bijelozuta viskoznost 3, 00 broj spermatozoida 24, 00 broj sperm. U ejakulatu 48, 00 progresivno pokretni u pravcu 20, 00 slabo pokretni u pravcu 20, 00 pokretni u mjestu 5, 00 slabo pokretni u pravcu 6, 00 nepokretni 69, 00 e. Leukocita 2, 50 vitalnost spermija 31/69 fruktoza 2, 00 molim vas da nam objasnite moje i njegove nalaze te da nam iskreno kazete da li postoji sansa da ikada imamo bebu? Unaprijed zahvalni.

    Odgovoreno: 16. 08. 2012.
    • Poštovana,
      Sansa za dobijanje bebe uvek postoji. Vama je neophodno adekvatno lecenje hormonskog poremecaja koji imate kao i korigovanje hormonskog statusa. Adekvatna terapija je neophodna i kod vaseg supruga ne bi li se sanirala upala koju on ima i da bi se popravio broj i pokretljivost spermatozoida.