Postovani zanima me kako se izvodi kolonoskopija i rektoskopija, koliko je bolno i da li se sme izvoditi u slucaju da se ima menstruacija u tom periodu?

    Odgovoreno: 18. 07. 2012.

Komentari na pitanje: #102601

    • Poštovani, kolonoskopija je endoskopski pregled cele dužine debelog creva i smatra se zlatnim standardom u pregledu debelog creva. Rektoskopija je endoskopski pregled samo završnog dela debelog creva. Iako su statistički gledano najčešće bolesti upravo završnog dela debelog creva-rektuma (hemoroidi, polipi, timori) , smatra se da pregled debelog creva nije kompletan ukoliko se ne uradi kolonoskopija. Ona omogućava da se u toku pregleda uzme isečak tkiva sa obolelog mesta (biopsija) i pošalje patologu u laboratoriju na mikroskopski (histo-patološki) pregled. S obzirom da se u debelo crevo uvodi fleksibilna (savitljiva) sonda koja u sebi ima optički sistem kako bi se dobro videli zidovi debelog creva, savetuje se da se ovaj neprijatni pregled uradi u kratkotrajnoj opštoj intravenskoj anesteziji. Za pregled je potrebna priprema koja podrazumeva uzimanje sredstava za čišćenje debelog creva i određene količine tečnosti. Nakon kolonoskopije u kratkotrajnoj opštoj anesteziji u bolnici ostajete 2 sata i potom idete kući. Ne savetuje se vožnja kola u narednih 24 sata. Savetujemo vam da sačekate da prođe menstruacija pa da onda uradite kolonoskopski pregled. Dr nadežda gostović, internista gastroenterolog