Postovani, rezultat kolposkopije je endometriosis. Jajnici u redu, bris takodje. Doktor mi je prepisao 30 vaginaleta kantariona i nije mi nista objasnio vise od toga "da su zdrave celije na mestu gde ne treba da budu". A razlog odlaska ginekologu (posle ultrazvuka kod interniste, pregleda hirurga, gastro, fizioterapeuta. . .) je zadebljanje sa desne strane trbuha, koje se lako napipa spolja i zadaje blagi bol, ponekad peckanje i stalnu "prisutnost". I prenosi bol u ledja i kuk. Osim nagadjanja da je misic ili "nesto drugo" nikakav odgovor nisam dobila. To traje oko 6 meseci. Poslednji rezultati krvi i urina su u redu. Imam 28. God, nisam radjala. Stolica mi je, moze se reci uredna, osim, ponekad (veoma retko) , bola u malom stomaku i krstima posle praznjenja. Pitanje je, da li endometrioza moze da "napravi" to zadebljanje? Kome da se obratim dalje? Sta da uradim, jer svi ne pipajuci zadebljanje, kazu, "opusti se"? Hocu, kada mi sa sigurnoscu kazu sta je. Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 15. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Endometrioza se otkriva laparaskopskim a ne kolposkopskim pregledom. Medjutim, ovi simptomi koje ste nabrojali mogu da budu simptomi endometrioze ali ne moraju. Ukoliko jesu, bivaju pracene jako bolnim menstruacijama. Slicni simptomi se javljaju i kod policisticnih i cisticnih jajnika. Odgovor na vase pitanje je da endometrioza ne pravi takva zadebljanja. Buduci da ne znam koliko je proslo od vaseg posledenjeg ginekoloskog pregleda a da simptomi toliko dugo traju, predlazem vam da ponovite kompletan ginekoloski pregled i vidite da li ima nekih promena. Ukoliko budete imali bilo kakvih dodatnih pitanja, stojim vam na raspolaganju.