Poštovani, zbog policističnih jajnika već 3 godine koristim diane 35. Sada bih prestala sa korištenjem kontraceptiva i pokušala zatrudniti. Imam 28godina. Da li treba napraviti pauzu i koliku nakon uzimanja kontraceptiva i eventualne trudnoće. Nailazila sam na razne informacije: da se može zatrudniti odmah po prestanku uzimanja kontraceptiva te da je tada povećana plodnost kao i da treba napraviti pauzu i do 6 mjeseci kako bi se organizam "očistio"od hormona?? Zahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 17. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Diane 35 ne leči policistične janike, već služi kao kontraceptivno sretstvo i anti-testosteron lek. Pauza nije potrebna, zato što nakon prestanka uzimanja kontraceptivnog stedstva vaš organizam počinje da proizvodi normalno hormone. Tačno je, da nakon prestanka uzimanja kontraceptivnih sredstava vi imate veću mogućnost da zatrudnite. Savetujem vam da lečite uzrok nastanka policističnih jajnika, tako da treba da se posavetujete sa ginekologom koji se bavi hormonalnim poremećajima (zato što uzimanjem kontraceptivnih sredstava vi ne lečite ciste već samo zaustavljate normalan menstrualni ciklus) , i da od njega tražite savet za dalji tok vašeg lečenja ili ostajanja u drugom stanju.