Postovani doktore, trudna sam, trenutno u 32. Nedelji. Moja doktorka je na odmoru, bice jos 2 nedelje, a ja se nemam sa kim konsultovati oko nekih dilema. . . Naime, beba mi je naprednija, skoro 2 nedelje, takodje mi je i posteljica malo zrelija. Da li to moze da znaci da cu se poroditi nesto ranije? To me zanima jer se plasim oko otvaranja grlica, posto sam od 13. Nedelje na terapiji utrogestanom, 3x1, od 200mg, zbog kontrakcija mi je prepisan. Koliko mi vi predlazete jos utrogestan da pijem? Moja doktorka iz doma zdr. Kaze do 36. Nedelje, a ja ne znam da li da je poslusam, jer iskreno, ne posvecuje dovoljno paznje pacijentima, (moram da je potsecam na upute za vadjenje krvi, spec. Preglede i sl.) pa me zanima jos necije misljenje, jer cujem da se od ovog leka grlic moze tesko otvarati. Dakle, moje pitanje je do kada da pijem utrogestan?

    Odgovoreno: 14. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Utrogestan se prepisuje do 16 - 18 nedelja trudnoće, jer do tada se završava formiranje placente, koja preuzima kompletnu funkciju proizvodnje hormona, hrane. . . Međutim nema kontraindikacija i nije štetno ako se on pije i duže od 18 nedelja.