Postovani, zovem se erna i imam 25 godina. Prvu menstruaciju sam dobila sa 13 godina, koja je u pocetku bila neredovita, ali se s vremenom normalizirala. Prije 4 godine mi je dijagnostikovana cysta, i pod dijagnozom cysticum anteuterinum sam operisana. U otpusnom pismu mii pise da je ucinjena cystectomia l. Sin i salpingoneostomia l. Sin. Na ph nalazu je konacna dijagnoza cysta mesonephrogenes paratubalis i cystadenoma mucinosum ovarii. Posto sam tada bila jos 'mlada' nisam veliku pazznju posvecivala tom stanju, a sada me zanima sta se podrazumijeva pod tim dijagnozama, s obzirom da mi moj ginekolog nije nista rekao, i da li to moze ostaviti ozbiljne posljedice na moju plodnost?? Unaprijed zahvalna. . .

    Odgovoreno: 22. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Kod vas su najverovatnije prisutna dva problema. Jedan je hormonski poremecaj koji je i doveo do stvaranja ciste. Cistektomijom se ne leci uzrok vec se odstranjuje cista koja je stvorena, te vam je neophodna adekvatna terapija da ne bi doslo do ponovnog stvaranja ciste. Odnosno, neophodno je leciti uzrok koji je doveo do stvaranja ciste. Drugi problem je sto najverovatnije imate problem sa upalom grlica materice. Da bi se ovo utvrdilo, savetujem vam detaljan kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisom. Prwedlazem vam da procitate clanak o cervicitisu na glavnoj strani. Adekvatnom terapijom mozete ostati u drugom stanju.