1. Magnetna rezonanca male karlice

    Pitanje broj: #3801

    Poštovani doktore,
    Rađena je magnetna rezonanca male karlice kod žene starosti 56 godine. Nisu nam jasni neki pojmovi pa bih vas molila da mi protumačite šta znači:
    Hipoplastičan uterus - ovarijumi se ne diferenciraju od vijuga tankog creva koje ispunjavaju malu karlicu???
    Prikazuje se manja količina slobodne tečnosti u Douglasovom recesusu.
    Da li su ovo stanja koja zahtevaju neki vid lečenja?
    Zahvalna...

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Hipoplastični uterus: materica neadekvatne veličine (mala infantilna materica, ali može biti i materica žene u menopauzi).

      Ovarijumi se ne dif..... : jajnici se ne uočavaju zbog vijuga tankog creva - što opet ako se radi o ženi u menopauzi nije neobično - jajnici su atrofirali.

      Manja količina tečnosti..... : slobodna tečnost u najnižoj tacčki trbušne duplje - može biti posledica različitih stanja u organizmu žene, a nekad i beznačajan nalaz. Ne mogu da odgovorim na pitanje da li treba lečenje jer ne znam tegobe. Što se tiče ovih nalaza oni ne ukazuju na patološki proces vezan za ginekološki deo.

Komentari na pitanje: #3801

    • Kažite mi doktore ćerka ima 8 godina i našli su joj u karlici slobodne tečnosti zani ma me od čega je to i kakve su posledice i dali je opasno?