Poštovani dr,
    Molim Vas da mi protumačite rezultate biopsije grlića materice (zbog mozaični promena na grliću koje krvare i pri uzimanju običnog brisa), inače uzeto je 5 uzoraka dimenzija 3-5 mm i rezultati su sledeći: hyperplasio, papillomatosis, acantosis et coilocytosis ephiteli squamosi pvu.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 10. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Zbog prisutne koilocitoze, potrebno je uraditi hpv tipizaciju. Koilocitoza je pokazatelj virusne infekcije, koja zajedno sa kolposkopskom slikom mozaika, može sugerirati na prisustvo hpv infekcije grlića, tj. na tzv. ravne kondilome grlića materice. Ukoliko hpv tipizacija se pokaže pozitivnom, potrebna je destrukcija promene, najbolje, laser vaporizacijom.
      Pozdrav.