Poštovani dr Simiću,
    Imam 28 godina, uredne menstruacije ali u poslednjih 4-5 godina teško podnosim pms. Desetak dana pre očekivane menstruacije sam jako depresivna, plačljiva, neraspoložena, razmišljam kako mi je život glup, posao. Sve izgleda crno. Sve to ima uticaja na okolinu i posebno na partnera jer mi se tada čini da ništa ne funkcioniše kako treba u našem životu što naravno nije tačno. Mnoge iskusne mame mi govore da će to proći posle prvog porođaja. Zanima me da li tu ima istine i strah me je da pms ne postane još gori posle toga. Planiramo da imamo bebu uskoro.
    Hvala puno. Marija Grujić

    Odgovoreno: 04. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Na žalost tegobe koje imate mogu da se i pogoršaju u ranoj trudnoći, ali u najvećem broju slučajeva, zadovoljstvo željenom trudnoćom i briga o bebi, najčešće prevazilaze te tegobe, te one vremenom nestaju. Što se tiče trenutne situacije, ukoliko ne planirate bebu još neko vreme, a s obzirom da ste mladi, moja preporuka za prevazilaženje trenutnih PMS tegoba je upotreba kontinuirane oralne kontracepcije, npr. Preparat Yaz. Tegobe će nestati, menstrualni odlivi biti jako oskudni, krvarenje kraće, a smatra se da prestankom upotrebe tableta, ciklusi postaju plodniji. Naravno, od savremenih tableta za kontracepciju, nećete se ugojiti, popravlja se ten, kvalitet kose i psihološki će te biti zadovoljniji.
      Pozdrav.