Poštovani,
    U 30oj sam nedelji treće po redu trudnoće. I u prethodne dve sam imala jake bolove u leđima (sa leve i desne strane uz kičmeni stub) koji su se javljali obično oko osmog meseca trudnoće i trajali još dugo nakon porođaja. Pre nekoliko dana kada sam se probudila nisam mogla da se sa leđa okrenem na stranu od snažnog bola ispod desne lopatice. Osećaj je bio takav kao da mi je meso uklješteno, tako da se intenzitet bola menjao u zavisnosti od položaja. Danas sam primetila da ne mogu desnom rukom da podignem ništa teško, kao i to da iz ležećeg položaja mogu da se uspravim samo ako pronađem odgovarajući položaj u kojem bol prestaje (što traje i po nekoliko minuta). Stanje se još više pogoršalo u trenutku kada sam slučajno kinula (nisam prehlađena). Bol je bio nepodnošljiv i preneo se napred, ispod desne dojke. Nekoliko trenutaka nisam mogla da udahnem. Inače, u toku trudnoće nisam imala nikakvih drugih smetnji. Zanima me koliko je to normalno u trudnoći i da li možda može biti posledica promaje ili lošeg položaja prilikom spavanja? Da li pomažu neke kreme ili gelovi za masažu? Budući da je moj ginekolog trenutno na godišnjem odmoru, ima li smisla da se obratim fizijatru?
    Hvala

    Odgovoreno: 04. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Bolovi sa desne strane, lumbalno, kako ih vi opisujete, mogu biti prouzrokovani eventualnim zastojem na desnom bubregu, što se relativno često dešava u trudnoći, ali isto tako i problemima vezanim za kičmeni stub. Za početak bi ste trebali dati urin na opšti pregled i konsultovati urologa radi uz pregleda bubrega. Ako je to uredu, konsultujte i fizijatra.
      Pozdrav.