Poštovani,
    Pre tri godine imala odstranila sam laserskim putem ranicu na grliću materice. Međutim, pre par dana bila sam kod ginekologa koji mi je rekao da mu se uopšte ne sviđa grlić materice i da se opet primećuje ranica. Molim Vas, da li je moguće da se nova ranica pojavi na starom mestu?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 21. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Protokol za prevenciju malignih bolesti grlića materice, nalaze određeni redosled izvođenja dijagnostičkih procedura. Naime, kolposkopski pregled i pregled papa, na osnovu kojih lekar odlučuje da li eventualna promena na grliću materice zahteva ciljanu biopsiju. Laser vaporizacija se radi, kao i bilo kakva druga metoda, tek nakon pristizanja rezultata Biopsije. Upravo i mogućnost ponovnog javljanja ranice zavisi najviše od rezultata prethodne biopsije.