Moje poštovanje.
    Imam problem iz meseca u mesec sa vaginalnim gljivicama nekoliko dana pre i nekoliko dana posle menstruacije, koristim razne vaginalete koje bi mi suzbile osećaj svraba i vodim računa o higijeni možda i previše baš iz tih razloga jer se tada osećam lakše. To je sve počelo posle rođenja mog sina pre 5 god. Odlazila sam kod mnogih ginekologa i svi isto savetuju uzmu bris uradi se antimikogram i uvek isto canida albicans je prisutna u velikom broju urađene su mi i analizi krvi nemam povišen šećer a i ne konzuniram ga u velikim dozama kafu pijem bez šećera a slatko pojedem baš kad mi se jede. Moj suprug je išao na neke analize i njemu su radili bris (kaže da to neće nikad više raditi da je bio oštar bol prilikom rada i nekoliko dana posle pri mokrenju) nisu našli ništa u brisu bio je nalaz uredan. Njemu se ponekad javi tačkasto crvenilo koje prođe uz korišćenje canesten ili daktanol kreme. Ako postoji nako trajnije rešenje ili kojim slučajem izlečenje jako bi se obradovala jer ovo postaje ludo stavljati tolike vaginalete i trpeti užasni svrab okolne regije.
    Unapred zahvalna, Pozdrav od Ane.

    Odgovoreno: 21. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Gljivice su čest problem i uglavnom ih vezuju za poremećaj vaginalne flore. Trebali bi uraditi kolposkopski pregled, jer određena vrsta ranica, tzv. velike ektopije mogu svojim sekretornim uticajem menjati kiselost vagine, te na taj način omogućiti gljivicama da bujaju. Druga stvar, jeste upravo "povećana higijena". Naime, veliki broj žena, korišćenjem raznih preparata za intimnu higijenu, poremeti i stalno narušava ph vagine i menja njenu kiselost. Preporuka: izbaciti iz upotrebe sve preparate za intimnu higijenu i početi sa tromesečnom terapijom tabletama Lactogyn, jedna dnevno, 15 dana, pa 15 dana pauza. S obzirom da se tablete uzimaju oralno, za vaginalno ispiranje koristiti isključivo preparate koji podržavaju kiselost vagine, kao što su na primer lactacyd, ili multi-gyn.
      Pozdrav.