postovani doktore, imam 38 godina, jednu prekinutu trudnocu u 21.godini i nisam radjala. Nisam udata i nemam uredne seksualne odnose. Uvek sam imala uredne cikluse do pre godinu ipo dana ( 28-30 dana) Onda sam pocela da dobijam ciklus na 35 dana pa 2 puta mesecno i otisla sam kod dr Aleksandra Ljubica koji je uocio promenu na desnom ovarijumu na njegovom lateralnom olu isunjenom nehomogenim hipoehogenim sadrzajem sa jasnom ivicnom neovaskularizacijom, zbog cega me je uputio da uradim tumor markere koji su bili u redu. Na levom jajniku je bilo vidljivo vise folikola. Kako sam ponovo krenula da u mesec dana imam ciklus 2x otisla sam kod prof.Ljiljane Vojvodic i ona me je uputila na dozazu hormona a UZ nalaz za desni jajnik je tada glasio cista u organizaciji. Rezultati hormona 2.dan bili su ocajni a 21.dan idealni tako da sam upucena da ponovim nalaz jer je izgledalo kao da dve osobe daju krv. I ponovljeni rezultat je isto pokazao. 2.dan ciklusa FSH 25,5 LH 7,78 estradiol 5 TESTOSTERON 0,82 i danas je 34.dan od poslednje menstruacije a ja jos nisam dobila ciklus. Preporuceno mi je da kad dobijem pocnem da pijem cikloproginovu 3 meseca a da nakon toga 2 dan ciklusa uradim opet hormonski status. moje pitanje je da li je ovo ulazak u menopauzu i ima li sanse da ostanem trudana sa ovakvim nalazima. Majka mi je ostala bez ciklusa u 43 godini zivota.

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Postovana, rezultati koje ste mi poslali ukazuju na to da ste imali verovatno fukcionalnu cistu desnog jajnika (niste napisali dimenzije ciste) i da je to prolazna stvar, a takodje ono sto Vam se dogadja sa ciklusom i vrednosti hormona koji osciliraju da pocinje popustanje jajnicke funkcije - sto se moze nazvati pocetkom menopauze. Ipak nema razloga za preteranu zabrinutost jer je period perimenopauze ( vreme kada pocinje neadekvatna funkcija jajnika uslovljena godinama starosti) i do 5 godina. Terapija koju ste dobili je adekvatna i treba da je ispostujete. Takodje treba znati da svaka zena u toku godine ima pravo na dva do cetiri iregularna ciklusa i to se smatra fiziologijom. S druge strane ne treba previse cekati i odlagati materinstvo vec sto pre krenuti u realizaciju istog. Iako verovatno oslabljena funkcionalna rezerva jajnika je velika i naravno da jos uvek mozete ostati trudni i izneti trudnocu bez problema, ali faktor vreme nije na Vasoj strani zato sto pre krenite u akciju.