Postovani doktore, Postavljena mi je dijagnoza od strane radiologa " fibroadenom " 18x6 mm u subareolarnoj regiji desne dojke.Medjutim onkolog mi je rekao da je u pitanju displazni plak.Mozete li mi nesto vise reci o displaznom plaku? Zelela bih da dodam da povremeno osecam slabiji bol ispod pazuha a ponekad i ostar bol ispod areole.Takodje, brine me to sto mi je desna dojka primetno tvrdja od leve. Unapred zahvalna Ivana

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Fibrocisticna "bolest" je skup simptoma koji se srecu od adolscencije do menopauze cine ih niz promena u dojci koje nastaju stvaranjem i involucijom dojke kroz menstr. ciklus.Radi se o subjektivnim, klinickim , histoloskim i radioloskim manifestacijama u dojci. Karakter promena je multifokalan a osnovna promena je proliferacija (rast) epitela. Simptomatologija je intenzivnija u PMS-u a jenjava sa ciklusom.Klinicki stadijumi su: 1. Mastodinija (bolna dojka)- oko25 god. zivota obicno. 2.Pseudotumor (nema trece dimenzije-gubi se kada zena lezi na ledjima) 25-40 god. 3. Cista 35-55 god. Fibroadenom: najcesci solidni tumor u zene ispod 30.-te god. zivota. Cesto multipli i u obe dojke prisutni.. Karakterise ih dobra pokretljivost, gl. povrsina, lokalizacija u bocnom kvadrantu dojke. Retko maligno alterisu.Ovo su opisi koje ste trazili a mij savet je da konsultujete i ginekologa (da Vas pregleda) i hirurga jer se konkretno u nasoj zemlji oni bave tom problematikom.