Opet ja!Sada sam malo "cackao" po internetu, i naisao na podatak da se ovaj sindrom desava kod monohorionskih blizanaca!?Da li je to tacno?Napomenuo bih da je kod moje supruge slucaj sa dvije horionske vrece i dve placente, da li je u tom slucaju moguc ovaj sindrom?Jer nasao sm da se odlikuje mesanjem krvi, da li je to moguce ako postoje dve vrece?I jos nesto, ja sam pogresio, nije definitivno potvrdjen ovaj sindrom, nego postoji sumnja.Na kraju,znam da sam pomalo dosadan, ali shvatite..sve najbolje.

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Niste Vi dosadni vec zabrinuti i to je normalno.Kod Vase supruge se najverovatnije radi o monohoriatinim biamniatnim blizancima i tu uvek postoje anastomoze izmedju krvnih sudva a-a, v-v, a-v..U ovakvim slucajevima opasnost nastaje kad jedan od blizanaca iz bilo kog razloga izgubi vitalnost-dolazi do remecenja cirkulacije u tom delu posteljice i to kod zivog blizanca (donatora) dovodi do remecenja cirkulacije i neretko smrti.Ali sustinu intrafetalnog transf. sindroma cine a-v anastomoze tzv. Schatzov (treci ) krvotok- anastomoze na nivou horionskih cupica ( cupica dobija krv od jednog a prosledjuje je drugom blizancu). Na taj nacin donor razvija hipovolemiju, hipotenziju, oligoamnion i zaostaje u rastu a recipient hipervolemiju, hipertenziju, ubrzan rast, hidramnion. Na rodjenju su moguce 2 pojave 1. normalan blizanac (recipijent) i blizanac koji je uginuo(donor)- fetus papiraceus. 2.Ako je distribucija krvi manjeg obima ili su kompenzatorni mehanizmi bili bolji jedan blizanac normalne tezine i jedan manji.