Postovani doktore, posljednje tri godine (nemam pojma kako sam izdrzala do sada...) imam uzasno obilna krvarenja. Ciklus je u posljednjih pola godine skracen na 26 dana, inace je uvijek bio 28 bez problema. Nemam bolove, niti PMS, niti bilo kakve druge simptome. Medjutim imam veoma obilna krvarenja i to od 3-5og dana, koja me izludjuju. Nisam u stanju hodati, ispadaju ugrusci 3-4 cm... Radila sam sve pretrage, papa test OK...nadjeni 'mikrocisticni jajnici' ?!! Preporucena kontracepcija. 3 doktora, 3 razlicite vrste kontracepcije - Diane 35, Yasmin i Stediril.Ja nisam pila nijednu, iz straha od nuspojava. Ma kako uzasno bilo 5 dana mog ciklusa, 5 dana ipak prezivim i zivim normalno slijedecih 21. Ali sa tableticama...tesko da bih! Pretila sam. Pila sam Dabrosten 21-25 dan dva mjeseca bez rezultata. Imam subklinicku hipotireozu koja se ne tretira, pod kontrolom sam endokrinologa. TSH mi je 4,6 a normalno je 4,2. Ipak T4 T4 itd su OK pa 'to nije jos za terapiju'. Antitjela su mi enormno visoka, 1! 650 umjesto normalnih do 115. Osjecam da ludim. Moje pitanje je moze li uzimanje levotiroksina da pomogne i kod menoragije? Kada bih pocela piti hormone stitnjace, dali bi se regulisalo takvo stanje? Preporuka jednog privatnog endokrinologa je bila da ipak pocnem piti bar 25mg letroxa jer se danas i subhipotireoze lijece. Jos uz ova antitjela... Ne zelim da dodjem u situaciju da se bez kontrole kljukam sa stotinu hormona, i kontracepcijom i hormonima stitnjace...a nemogu ni ovako vise! Ne mogu raditi, sve mi je gore, a psihicki sam vec...Zivim u Bosni. Zdravstvo je haos. Nemam adekvatnog ljekara kome bi mogla otici, privatnicima si para a u bolnici broj. Brige za pacijentom nema. Molim Vas savjet... Unaprijed zahvalna.

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Postovana, niste mi napisali koliko godina imate i da li ste radjali. Ukoliko ste radjali i ne zelite vise lek izbora za Vas je spirala MIRENA.. Ukoliko niste a imate stalnog partnera i jos uvek ne zelite da radjate lek izbora su kotraceptivne tablete (Yasmin- najupotrebljavanija tableta na zapadu- a oni ih koriste mnogo) i od njih ne treba bezati. Ukoliko ovo ne odgovara Vasem senzibilitetu iz bilo kog razloga ( ne zelite da pijete "hormone") lek izbora je mefenaminska kiselina koja lokalno smanjuje koncetraciju prostaglandina odgovornih za obilno menstrualno krvavljenje. U Srbiji ne postoji ni jedan lek sa mefenaminskom kiselinom ( ne znam u Bosni)- ponekad se moze naci PONSTEL. Po efektima najpriblizniji je Naproksen ( Naksetol) i to u inicijalnoj dozi od 500 mg kada pocne krvavljenje, a zatim 250 mg svakih 6 sati (u ukuponoj dnevnoj dozi ne vecoj od 1250 mg) dok traje krvavljenje.Sto se tice problema sa stitnom zlezdom to morate resiti sa endokrinologom a kolicina menstr. krvavljenja nije u direktnoj sprezi sa ovom problematikom. Naravno potrebno je da uradite sve osnovne i dopunske opste i ginekoloske preglede da bi se iskljucio neki organski uzrok.