Postovani Dr., u 9. nedelji trudnoce, nakon tri nedelje ultrazvucnog pracenja mi je postavljena konacna dijagnoza: blighted ovum/missed abortion. Zavrsna dijagnoza nakon kiretaze glasi eventus conceptionis abnormalis alius, missed abortion HBD IX, a histopatoloski nalaz glasi: residua graviditas. Molim Vas da mi pojasnite sta tacno znaci ovakav HP nalaz, tj.da li se podrazumeva da su tu bile prisutne i celije embriona ili je u pitanju samo posteljica, s obzirom na uputnu dijagnozu "blighted ovum" koja, koliko sam shvatila,u startu iskljucuje razvice embriona.  Imam 35 godina i ovo mi je prva trudnoca.

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Na zalost iz H-P nalaza se ne moze dati odgovor naVase pitanje, ali ukoliko je trudnoca pracena uz-cno unazad tri nedelje onda na to pitanje (Blighted ovulum) odgovor treba da Vam da Vas ginekolog. Inace dobro ste shvatili- nije doslo do razvoja ploda vec samo posteljice (greska u deobi). Za sledecu trudnocu savetujem vam da obavezno uradite amniocentezu.