Postovani dr. Stefanovicu, zelim da Vam se prvo najiskrenije zahvalim na dosadasnjoj pomoci, odgovorima i savetima koje ste mi uputili. Imam jos uvek problem sa kojim sam Vam se obratila pre 3 meseca, a to je bol i pecenje nakon odnosa, sa razlikom sto sam sada trudna. Naime, da krenem od pocetka. Imam 30 god. i od pre 3 meseca, u aprilu, smo suprug i ja krenuli da pravimo bebu. Nakon odnosa sam imala intenzivno pecenje i bol koji su trajali pola sata i nakon toga prestali potpuno, kao da nicega nije bilo. Po Vasem savetu sam uradila odredjene ginekoloske analize. To su : vaginalna grupa 3. - bez terapije, "odokativnom metodom " utvrdjene gljivice , Papa - 2. grupa, Chlamydia - negativna, dijagnoza Colpitis. Kolposkopija - prisutni unutrasnji i spoljasnji kondilomi, grlic materice uredan, bez promena i ranica. Zelela sam da skidam kondilome i zbog "dezinfekcije" tog podrucja sam koristila vaginaletu Lomexin, medjutim nakon toga sam dobila menstruaciju i nisam radila tu inter! venciju. U maju mesecu suprug i ja nastavljamo da radimo na bebi i nakon odnosa ne dolazi do simptoma kao iz prethodnog meseca i sve je u najboljem redu, ne osecam nista. Tada i ostajem trudna ( sada sam u 10-oj nedelji ), nas dvoje nastavljamo sa odnosima i pre mesec dana mi se ponovo javljaju simptomi u vidu izrazitog pecenja i bola nakon odnosa, traju pola sata i onda se potpuno povlace. Isla sam ponovo kod ginekologa i on mi je rekao da je to posledica kondiloma i da nije potrebno raditi ponovo analize jer sam ih radila pre 2 meseca kada sam imala iste simptome. Ja sam sada totalno zbunjena, da li je ovo sto osecam zaista posledica kondiloma jer sam i u maju mesecu imala kondilome ali ne i ove simptome, da li to moze da naskodi bebi, sta da koristim da bi umanjila ovaj osecaj bola i pecenja ? Da samo napomenem da suprug nema nikakve simptome, da nema kondilome, da prilikom koriscenja kondoma takodje imam ove simptome samo nesto blaze izrazene ali opet prisutne. Pojacan! u sekreciju i svrab takodje nemam. Molila bih Vas doktore, da ! mi odgov orite na osnovu Vaseg iskustva i znanja ( koje je do sada na mom primeru pokazalo da je uvek nepogresivo ) sta bi mogao biti uzrok ovim simptomima i sta dalje raditi ? Hvala Vam najlepse na svemu.

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Sanja ukoliko je dijagnoza kondiloma tacna onda je tu najverovatnije Vas problem. Vaginalna sredina nije konstantna i nepromenljiva vec sredina koja je vrlo podlozna najrazlicitijim uticajima. Osnovu vaginalne sredine cini Dederlajnov bacil ciji produkti metabolizma cine vaginalnu sredinu kiselom i to je tzv. "kisela samozastita" vagine. Medjutim u prisustvu poremecenog sekreta (III i VI grupa- bakterije i gljivice) i kondiloma postoji jedna uzrocno-posledicna povezanost koja ne dozvoljava uspostavljanje adekvatnog vaginalnog PH i to dovodi do upale (colpitisa) s a samim tim i bolnih odnosa- nekad vise nekad manje , ali to je to. Takodje na remecenje sekreta uticu i trudnoca (olaksava), nacin ishrane, raspolozenje, stres, upotreba lekova ,sredstva za higijenu, ves, ulosci itd. Potrebno je ponovo uraditi VS, V+C bris i leciti po tome, posle 16.te nedelje skinuti kondilome ukoliko je moguce (trudnoca je stanje sa padom imuniteta i pogoduje bujanju kondiloma), upotrebljavati Laktovag, i ne ocekivati cudo i izlecenje u trudnoci- stalno ce se remetiti sekret i taj problem cete resavati i posle trudnoce.Takodje proverite secer u krvi.