Imam 22 godine.U 20 sam imala abortus a u 21 vanmatericnu i tada su mi odstranili levi jajovod i jajnik zato sto je plod bio na jajovodu.Operacija je uradjena u prvom mesecu trudnoce i sve je proslo kako treba.Interesuje me koliko treba da prodje od operacije da probam ponovo da ostanem trudna i koje testove mi preporucujete da uradim da ne bih imala opet probleme i kolika je sansa mi se desi jos jedna vanmatericna?Sa deckom sam 4 godine i mnogo zalimo dete.Molim za jedan strucan savet jer svi doktori imaju drugo misljenje.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 28. 06. 2007.

    • Verovatno ce i moj savet biti razlicit u odnosu na lekare koje ste konsultovali. Imate dve mogucnosti. Prva je da ne razmisljate o tome sta Vam se dogodilo i krenete u pravljenje bebe posle rutinskih i uobicajenih ginekoloskih provera (VS, V+C bris, kolposkopija i PA-bris, ginekoloski i ultrazvucni pregled.) i to bi mozda za Vas bio savet od mene u ovom trenutku. Drugi put je da se posle adekvatne pripreme uradi HSG- snimanje materice i preostalog jajovoda t.j. njegove prolaznosti- i to se radi na nasoj klinici, pa ako tu ima problema onda se preduzimaju odredjeni koraci u skladu sa nalazima. Posto je sada leto i malo je ljudi radno angazovano (odmori) moj savet za Vas je prva opcija recimo do septembra-oktobra pa ako se nista ne desi druga opcija.