Postovani doktore; verovatno me se sjecate jer sam vam se javljao nedavno u vezi horioangioma moje supruge.Sada bih htio da vam predstavim rezultate sa poslednje dve kontrole, i opet bih vas naravno iskreno molio za Vase cenjeno misljenje: 17.05.2007G-U uterusu dva ploda, od kojih prvi prednjaci glavom, drugi lezi poprecno.Prvi plod je sa promerima biparijetalni precnik je 54mm, okcipito frontalno dijametar je 64mm, obim glavice 202mm, transverzalni abdominalni precnik 60mm, a abdominalna cirkumferencija 177mm.Izmjerena je duzina fetalnog femura 39mm.Sonarna starost odgovara 22/23 nedelje gestacije.Vidljiva nosna kost 9,1mm. Drugi plod ima BPD 47, OFD je 56mm, obim glavice 166mm. Strukture CNS-Va,Vp i CM su do 5mm, a TCD 17mm a nosna kost 6,2mm, ABD je 54mm, a AC 150mm.Izmjerena je duzina fetalnog femura 24mm.Sonarna starost odgovara 19 nedelja trudnoce(razlika datira od prvog UZ pregleda).Kolicina i kvalitet plodova vode su normalni.Posteljica veceg ploda na zadnjem zidu izoehogena, skoro do matericnog usca.Suspektan horioangiom na pripoju amniona oba ploda promera oko 7cm. Srcana radnja oba ploda je ritmicna, oko 140 u minuti.Cetvorosupljinski pregled srca oba ploda u granicama normale. 07.06.2007-U uterusu dva ploda, prvi plod je sa promerima BPD je 64mm, HC 239mm a AC je 214mm,fetalni femur 47mm.Sonarna starost odgovara 25/26 nedelja gestacije.Nosna kost vidljiva i iznosi 10,7mm. > Drugi plod ima BPD 54mm, HC 196mm. Strukture CNS-Va,Vp i CM su do 5mm, a nosna kost 8,2mm, a AC je 1567mm.Izmerena duzina FL je 30mm.Sonarna starost odgovara 21 nedelju trudnoce. > Kolicina i kvalitet plodove vode oba ploda su normalni.Posteljica veceg ploda na zadnjem zidu izoehogena, skoro do matericnog usca.Suspektan horioangiom na pripoju amniona oba ploda promera oko 9mm. > Srcana radnja oba ploda je ritmicna, oko 140mm u minuti.Cetvorosupljinski pregled oba ploda je u granicama normale. > Takodje bih vam htio reci da smo radili amniocentezu manjeg ploda, rezultat je uredan. Molim vas za vase strucno misljenje i najiskrenije Vam se zahvaljujem i izvinjavam.

    Odgovoreno: 24. 06. 2007.

    • Koliko vidim za sada iako postoji razlika u velicini blizanaca trudnoca tece uredno. Medjutim prognozirati ishod je vrlo tesko jer postoji niz podataka koje mi niste dali a vezani su specificno za blizannacku trudnocu a o kojim mozete sa Vasim doktorom jer vidim da se trudnoca vodi protokolarno. Informisite se o sledecem : 1. koliko placenti ima (jedna ili dve), 2. da li su blizanci istoploni, 3.da li postoji statisticki znacajna razlika u rastu (vise od 20%)- uz-ni programi to izbacuju, 4.Razlika u kolicini plodove vode (za sada ne postoji), 5.Razlika u velicini -debljini pupcane vrpce,6.prisustva fetalnog hidropsa ili srcane disfunkcije ( za sada ne postoji), 7. Dopler abnormalnosti u protoku kroz pupcane vrpce.. Ovo sto sam Vam naveo su kriterijumu (uZ-ni) za dijagnozu TWIN TO TWIN TTRANSFUZIONOG sindroma o kome trazite informacije od ginekologa jer se radi o vrlo velikoj i strucnoj temi za koju bi mi bilo potrebno mnogo prostora. Nadam se da se ne ljutite. Znaci potreban je dalji intenzivni uz-cni i dopler nadzor trudnoce a prognoza zavisi da li se ovaj sindrom razvija i u kom stepenu- tu ce Vam informaciju dati Vas ginekolog.