Molim vas ako bi mi mogli reći šta mislite o statusu mojih hormona, vidite li nešto zabrinjavajuće. U Domu zdravlja mi je rečeno da ako dobijem menstr. prvog dana dođem da mi se prepišu lekovi. Nebih olako počinjala sa terapijom. Neka mišljenja da su mi hormoni relativno dobri. Imam 35 godina i uredne cikluse na 25 do 30 dana. Želim da zatrudnim. FSH: Folik.faza - Ref.vr. 3,2 do 12; Rezultat 10,8; - 3.dan ciklusa FSH: Ovul.faza - Ref.vr. 7,5 do 22; Rezultat 6,8; - 14.dan FSH: Luteal.faza - Ref.vr. 1,3 do 11; Rezultat 5,4; - 22. dan LH: Folik.faza - Ref.vr. 1,2 do 12,6; Rezultat 6,5; LH: Ovul.faza - Ref.vr. 12d do 95,6; Rezultat 12,1; LH: Luteal.faza - Ref.vr. 0,4 do 11,4; Rezultat 13,7; Estradiol: Folik.faza - Ref.vr. 10 do 166; Rezultat 38,4; Estradiol: Ovul.faza - Ref.vr. 85 do 498; Rezultat 75,3; Estradiol: Luteal.faza - Ref.vr. 43 do 211; Rezultat 155,4; Progesteron: Folik.faza - Ref.vr. 0,2 do 1,6; Rezultat 0,88; Progesteron: Ovul.faza - Ref.vr. 0,8 do 3; Rezultat 0,86 Progesteron: Luteal.faza - Ref.vr. 1,7 do 27; Rezultat 12,8; Prolaktin: 3. dan ciklusa, Ref.vr. za ceo ciklus: 102-496; Rez: 244,4 Testosteron: 3. dan ciklusa, Ref.vr. za ceo cilus: 0,22-2,9: Rez: 1,75 Da li bi trebalo piti neke lekove? Da naveden da sam ovog meseca radila folikulometriju, endometrijum 15-og dana 9mm, vodeći folikul 18mm, sledeća folikulometirja 17-og dana, endometrijum 9mm, folikula više nema. Zahvaljujem unapred na vašem odgovoru! Pozdrav!

    Odgovoreno: 06. 06. 2007.

    • Po svemu sudeci (hormonski status i folikulometrija) Vi nemate problem u tom domenu- uredan hormonski status sa ovulatornim ciklusima. Pitanje je koliko ste dugo u aktivnosti za detetom i koliko ste nestrpljivi. Ukoliko uz redovne sex. odnose sto podrazumeva odnose najmanje dva puta nedeljno ili jednom u 4 dana (bez koriscenja zastite) ne dodje do trudnoce u roku od godinu dana - to se po definiciji smatra problemom (infertilitas) te je potrebno obratiti se ginekologu za pomoc- sto podrazumeva protokolarno ispitivanje oba partnera.Moj savet je da se opustite i ne razmisljate imperativno o trudnoci ovog leta, a ako do nje ne dodje s jeseni se obratite lekaru. Ne treba da pijete nikakve lekove.