Postovani,imam ranicu na grlicu materice ili kako se to strucno zove ektopija,vaginalni sekret mi je treca grupa,koristila sam Geonistin vagitorije, receno mi je da to nije nista ozbiljno i da bi trebalo da pratim sekret posle svake menstruacije, da li je pojacan da li je promenio boju i da li ima neprijatan miris. Interesuje me da li bih mogla da dobijem neku infekciju ako odlazim na bazen,i na koji nacin od prilike moze da mi se javi infecija,tj. preko cega?

    Odgovoreno: 29. 05. 2007.
    • Osnovu normalne vaginalne flore cini bakterija (Dederlajnov bacil) koja svojim metabolickom produktima cini vaginalnu sredinu kiselom i to je takozvana kisela samozastita vagine.Razliciti faktori mogu dovesti do remecenja ovog normalnog vaginalnog miljea sto se manifestuje remecenjem grupe sekreta. I i II grupa smatraju se normalnom, III je bakterijska infekcija , IV je gonokokna, V je infekcija trihomonas vaginalisom i VI grupa je gljivicna infekcija. Svaka od ovih grupa se specificno leci. IV i V grupa su najcesce posledica polne infekcije dok su III i VI grupa posledica remecenja vaginalne ravnoteze a na nju mogu uticati najrazlicitiji faktori: stres, preterana higijena, neadekvatna higijenska sredstva, upotreba antibiotika, fizicka aktivnost, ishrana itd. Principijelno voda u bazenima se hlorise i ne bi trebalo da bude izvor "zaraze" .