POSTOVANI DOKTORE, procitala sam puno Vasih odgovora i sugestija srecnim mamama i buducim mamama i s obzirom da niko od lekara, koji su do sada bili upoznati sa mojim problemom, nije mi uputio vise od pet minuta paznje i tri proste recenice, resila sam da Vas zamolim za pomoc. Naime, moj problem je sledeci: Imam 31. godinu. Policisticni jajnici su mi ustanovljeni kada sam imala 20 godina. Prvu menstruaciju sam dobila u 14 godini. Ciklusi su od samog pocetka bili neredovni ( 25 - 40 dana). Na polovini ciklusa su se javljala iregularna oskudna, bleda krvarenja koja su trajala 2-3-4 dana, potom bi prestala i posle 10-14 dana bi nastupilo menstruaciono krvarenje.Takvi ciklusi bi trajali po godinu – dve, a onda bi nastupio period kada su cikluci bili redovni ( 28-32 dana ), bez iregularnih krvarenja. I tako sve u krug. Nemam problema sa viskom kilograma ( 170 cm – 58 kg ), ni sa aknama (nista sto bi mi pravilo estetski problem), ni sa maljavoscu. Koza i kosa su mi masne. Jedem slatkise, ali jako malo i jako retko. Pusac sam (1 kutija na dan). Nisam ni na sta alergicna. Imam stalan posao koji nije neuobicajeno stresan. S obzirom na problem neredovnih ciklusa, na preglede sam isla ako ne zbog redovne kontrole, onda zbog kasnjenja menstruacije (10-15 dana). Svaki put doktori su moj problem “resavali” Endometrilom, 10 dana 2 x 1tbl. Posle toga opet isto: par meseci sve u redu onda opet izostanak. Pila sam Logest ( 6 meseci ), Legravan, Mikroginon ( 6 meseci ) kao zastitu od trudnoce. UZ nalaz tokom uzimanja kontaceptivnih pilula uredan ( jajnici koji su pre terapije bili uvecani – smanjili se na 2 cm), po prestanku uzimanja pilula ( 1 – 2 ciklusa sve u redu – “lep folikul” kako je tad rekla doktorka ) nema dominantnog folikula, endometrijum tanak. Svi lekari koji su me pregledali ultrazvukom, a sticajem okolnosti bilo ih je dosta, ustanovili su pcos. 2001. godine, hormoni 2. dan ciklusa pod terapijom Logesta, svi hormoni u redu izuzev FSH i LH koji su bili u blagoj inverziji. Te godine sam pila kontraceptivne pilule i s obzirom da nisam planirala trudnocu, da nisam znala sve sto danas znam i da mi doktori nisu objasnili da je pcos “nesto” na sta treba obratiti paznju, ja sam se tako i ponasala. 2004. godine sam zatrudnela. Trudnoca je nastupila spontano, bez stimulacije. Da Vam ne objasnjavam zasto, resila sam da prekinem trudnocu. UZ: U kavumu uterusa GM pravilan, sa vidljivim ehoom ploda CRL-a 4 mm, sto odgovara za 6,2 n.g. Zumancana kesa pravilna, promera 3 mm. Nema vidljive srcane radnje ploda. Jajnici obostrano policisticni. U uslovima opste i.v. anestezije uradjena instrumentalna revizija kavuma uterusa..... Intervencija protekla uredno. 2005. i 2006. sam pila Diane 35 i odlicno sam se osecala dok sam ih pila. Opet su po prestanku uzimanja pilula nastupili neredovni ciklusi. U martu 2007. godine zbog izostanka menstruacije javila sam se lekaru u Zdravstvenom centru u mom gradu i s obzirom da zelim trudnocu, on mi je uradio UZ i trazio da uradim analizu hormona. UZ nalaz 12. dana izazvanog ciklusa Endometrilom: Uterus u AVF promera 66.5 x 32 x 28.8 mm. Endometrijum 3.5mm. UZ odgovara prolifernoj fazi. L.O. 28 x 19.2 sa vise folikula, najveci 10.2 mm. D.O. 39.1 x 20.2 mm sa vise folikula periferno postavljenih bez dominantnog folikula. U Douglasu sasvim mala kolicina s....... tecnosti. Hormonski status 2.dan ciklusa: T3 1.7 (1.1-2.6) T4 86.1 (58-161) TSH 0.87 (0.4-4.0) ESTRADIOL 112.1 (7-177) PROGESTERON 2.06 (0.3-1.6) FSH 2.4 (3-12) LH 19.2 (1.6-10.2) PROLAKTIN 582.6 (102-496) TESTOSTERON 1.94 (0.22-2.9) U aprilu sam pila klomifen od 2-6 dana ciklusa (2 x 1). UZ 12 dan (terapija klomifenom): Uterus 61.3 x 27.8mm, endometrijum pravilan 4.3 mm. L.O. 32.7 x 21 sa mnogobrojnim folikulima D.O. 41.7 x 22.2, policistican bez dominantnog folikula. 14. dan i 16. dan situacija ista, dominantnog folikula nema, endometrijum 5 mm. Doktor mi je rekao da i sledeci mesec pijem klomifen. Menstruacija je izostala, a doktor mi je rekao da sacekam 10 dana od dana ocekivane menstruacije. U tom periodu pocele su da me bole grudi (providan, staklast iscedak iz bradavica ) i pocelo je oskudno, veoma bledo krvarenje koje je posle 1-2 dana prestalo. Kucni test za utvrdjivanje trudnoce je negativan. Opet pijem Endometril i opet bi trebalo da pocnem sa Klomifenom. Radjena mi je kolposkopija, Papa nalaz, brisevi, sve uredno. Suprug nije radio nikakve analize, ima dvoje dece. Pusac je. - MOLIM VAS DA MI KAZETE DA LI SU SVE POTREBNE ANALIZE URADJENE I DA LI JE TERAPIJA KLOMIFENOM, DOVOLJNA S OBZIROM NA TO DA MI JE POVISEN I PROGESTERON I PROLAKTIN? - DA LI UOPSTE DA NASTAVLJAM TERAPIJU KLOMIFENOM S OBZIROM DA UOPSTE NISAM NA NJU ODREAGOVALA? - DA LI U MOM SLUCAJU POMAZE POVECANJE DOZE LEKA? - DA LI TREBA DA ME ZABRINE ISCEDAK IZ BRADAVICE? - DA LI DA IDEM NA LAPAROSKOPIJU? Doktor o tome prica kao o resenju svih mojih problema. Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 28. 05. 2007.
    • Iz Vaseg prilicno opsirnog pisma mogu da zakljucim sledece: Pripadate spektru policisticnih ovarijuma koji je vrlo sirok i raznolik. Vas hormonski status i fizicki izgled ne ukazuju na to, ali iregularni ciklusi su indikativni. Sa druge strane ostali se trudni jednom sto znaci da imate spontane ovulacije (mozda ne uvek, ali ih ima) te ako je ta trudnoca bila sa Vasim sadasnjim covekom njegova provera bi dosla tek na kraju, mada nije lose da i on uradi spermogram i spermokulturu. Iz stimulisanog ciklusa se vidi da ne reagujete dobro na stimulaciju te u tom smislu bih predlozio ponovni hormonski status, pre svega prolaktin i njegovu korekciju bromergonom uz regulaciju ciklusa cikloproginovom a ne kontraceptivima. Bez obzira sto nemate povecanu telesnu tezinu uradite oralni glukozotolerans test sa insulinemijom na osnovu koga ce se mozda ukazati potreba stimulacije ne klomidom vec metforminom. Naravno potrebno je obaviti i sve rutinske preglede VS, V+C bris, hlamidiju, mikoplazmu, ureaplasmu i toxoplazmu. Uz stabilizaciju ciklusa na ovaj nacin , stimulaciju metforminom ili klomidom bi trebalo postici dobar odgovor u sledeca 3-5 ciklusa. Ako ne dodje do trudnoce u ovom periodu onda je potrebno uraditi po protokolu i HSG, i postkoitalni test i na kraju laparoskopiju. Takodje posto ste pusac uzimajte folnu kiselinu m1 tbl. dnevno i bedoxin 2x1. Morate biti uporni. Nadam se da sam Vam bar malo pomogao.