Dobar dan.Pre dve godine sam ostala u drugom stanju,u trecem mesecu zeljene trudnoce komplikovane pratecim pobacajem,morali su da mi odstrane plod.Sada sam uradila neke analize od kojih je i VIRUSOLOGIJA:CMV IgG At 67.1 RU/ml(koja je trostruko uvecana),Chlamydia trachomatis IgG At 30.1 IU/ml (dvostruko uvecana).MOLIM VAS recite mi dali postoji mogucnost da se u potpunosti izlecim te bakterije i tog virusa?I ako biste bili ljubazni da mi kazete nesto o njima,kako se dolazi do zaraze,koliko dugo treba da se lecimo ja i moj suprug,i pod kakvom terapijom treba da budemo?UNAPRED HVALA

    Odgovoreno: 17. 05. 2007.
    • CMV: Prokuzenost populacije ovim virusom je oko 60% (a po nekima i vise).Virus se moze izolovati iz brisa grla, urina, ejakulata i cerviksa (grlica) i do godinu dana nakon infekcije. Obzirom na njegovo perzisttiranje u vag. sekretu neki autori CMV infekciju smatraju polnom bolesti. Podaci o delovanju ovog virusa jos uvek nisu potpuno jasni. Potencijalno je latentan i ne izaziva vece smetnje. Ozbiljnije probleme moze doneti osobama sa oslabljenim imunitetom kada prakticno dolazi do reaktivacije infekcije a trudnoca jeste stanje sa padom imuniteta. Ako je do primarne infekcije doslo u ranoj trudnoci moze doci do spontanog pobacaja, dok rekurentna infekcija (seropozitivne zene pre trudnoce) nece dovesti do tako drasticne simptomatologije t.j. incidenca konatalne infekcije je samo 3,4%.Specificna terapija ne postoji. Potrebno je raditi na podizanju imuniteta: dakle zdrav zivot, zdrava hrana, protektin, vit C, Omega3, jogurt bifidus u velikim kolicinama. Chlamidija: je intracelularni mikroorganizam koji se po svojim karakteristikama nalzai negde izmedju virusa i rikecija.Infekcija se prenosi polnim putem i prokuzenost populacije je relativno visoka. U zenskom genitalnom traktu moze uzrokovati : pelvicne infekcije, spontani abortus, prevremeni porodjaj, mrtvorodjenost, puerperalnu infekciju. Pokazuje visoku osetljivostr na tetracikline: dovicin, hemomicin, eritromicin, alternativa ciprocinal, visiren. U lecenju morate biti uporni jer ponekad nema odgovora na terapiju- oba partnera najmanje dvadeset dana. Konkretno o terapiji popricajte sa Vasim ginekologom, a nije lose konsultovati infektologa i imunologa.