Postovani doktore, Hvala Vam na odgovoru, puno ste mi pomogli. Potreban mi je jos jedna konsultacija - naime, prilikom ginekološkog pregleda (s obzirom da i dalje osećam blago peckanje i iritaciju na ulazu u vaginu, VS je IIIa grupa) doktorka je primetila male tačkice, koje i ja osećam već duže vreme i kome mi nekako stalno "smetaju" . Izgleda da su u pitanju papilomi te mi je predložila skidanje laserom uz lokalnu anesteziju. E sad, moje pitanje je da li je to neophodno? Bojim se da se ne iskomplikuje nešto kasnije jer sam preosetljiva a opet bi da ih izlečim jer mi očigledno smetaju. Postoji li neki drugi tretman? Da li mogu da imam normalno odnose uz ovaj virus i koliko je moguće da se prenesu na partnera?I da, ukoliko ostanem u drugom stanju koliko je to opasno? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 12. 07. 2008.
    • Ako imate kondilome onda Vasa dr to treba jasno da definise i dijagnostikuje kolposkopskim pregledom. Ako ih ima onda je najpametnije skinuti ih a laser je najefikasnija metoda posle koje je oporavak brz i potpun. postoje i drugi trtmani (radio talasi, dijatermokoagulacuja, hemijskom metodom...), ali je laser ubedljivo najbolji. Naravno da se mogu preneti na partnera a verovatno vec i jesu (bili ste u kontaktu i pre njihove pojave) a da li ce se kod njega pojaviti (odnosno da li ce oboleti ) zavisi od njegovih odbrambenih snaga (muskarci retko imaju manifestnu infekciju). Bolje je kondilome skinuti pre trudnoce jer trudnoca kao stanje sa smanjenim imunitetom pogoduje njihovom rastu.