Postovani, naime pre jedno 3 godine imala sam ranicu na grlicu materice i isla sam na spaljivanje iste (ne znam tacno sta je bilo u pitanju i koja vrsta tretmana je bila) u isto vreme muku mucim sa kandidom jos od tada (veliki stresovi zbog zdravstvenih problema sa mamom) i imam konstantno pojacan sekret.Inace imam i zavaljenu matericu i policisticne jajnike (barem su mi tako rekli u jednoj privatnoj poliklinici u kojoj sam radila intervenciju spaljivanja). Posle toga sam se "lecila"u stud.poliklinici.Pre otprilike 3 meseca promenila sam ginekologa (u stud. poliklinici) iz razloga sto prethodna nije mogla da me izleci od sekreta. Tada sam uradila ultra-zvuk i po dr.sve je uredu nije mi spomenula cak ni da su mi jajnici policisticni, radila sam Papu i IIgr je , i kolposkopiju i sve briseve cervikalni, vaginalni...(u privatnoj lab po preporuci gin.) tj. sve sto moze od tih analiza ne znam ni ja vise i nista mi nije pronadjeno samo gljivice.Imam nekoliko pitanja za vas. 1) Koliko je precizan ultra-zvuk iz studentske (ne znam kakav je znam samo da je besika morala da mi bude puna) i da li je dovoljan da prikaze neke probleme ako istih ima? 2) Na kolposkopiji mi je gin. rekla da imam kao neki oziljak za koji ona kaze da je verovatno od spaljivanja ranice i da nije ozbiljno da samo treba pratiti. GIn. koji me sada leci je dosta mlada dr. a moje negativno iskustvo sa ginekolozima me tera da vas pitam ovo - kakav bi to "oziljak" mogao biti i da li je to zabrinjavajuce? Da li ima potrebe da na nekom drugom mestu ponovim kolposkopiju i cujem misljenje nekog drugog dr. (mama mi ima invazivni karcinom grlica, redovne kontrole na svaka 6 meseca stalno II grupa sekreta na kolposkopiji dr. nista nije videla, posle 6 meseci tj. u aprilu ove godine, primetne promene, Papa IIIgr, nalazi biopsije invazivni Ca u poodmaklom stadijumu IIb adenoCA, pa sam zato ja sva uplasena). 3) I dalje imam pojacan sekret ranije sam stalno koristila kanesten sa aplikatorima koji mi pomogne ali se sekret opet vrati posle mesec-dva, moji "novi" ginekolog mi je posle prepisao Lactovag (mislim da se tako zovu) vaginalete koje su mi stvorile SUPERINFEKCIJU tj. reakcija na njih je bila katastrofa crvenilo, peckanje..., otisla sam kod gin. i nije znala zbog cega mi je takva reakcija na te vag.... rekla je da ne uzimam Diflucan ili tako nesto od tih preparata vec mi prepisala vaginalete sa kantarionom neke (isto sa aplikatorima) i da pijem neke tablete isto na biljnoj bazi, ali ne vidim da mi nesto pomaze tj. vrlo malo. Trenutno nemam nikakvo peckanje, malo je samo prisutno crvenilo i naravno pojacan sekret ali ne preterano tipa da moram da nosim dnevne uloske.Da li bi mogla da probam jos nesto? 4) Kako se ustanovljava da neko ima HPV tj. da li bi ja mogla da ga imam i pored svih ovih analiza?(imam stalnog partnera vec 2 god. uglavnom koristimo zastitu) 5. Da li bi mi koristilo da za neke dodatne analize uradim color-dopler (unutrasnji)? 6. Jer bi mogla (trebala) uraditi jos nesto od analiza? 7) Da li ovoliko dugo "bolovanje" od gljivica (kandide) moze uticati na neplodnost (nikada nisam imala ureaplazmu ili nesto ozbiljnije)? 8) Koliko zavaljena materica i policisticni jajnici (ako ih uopste imam) mogu predstavljati problem prilikom za trudnocu? Iako sam stud .med. trenutno zbog svih problema sa mamom sam u totalnoj blokadi i mozak mi ne radi uopste tako da mozda odgovore na neka pit. bi trebalo vec da znam ali eto.. reko da pitam nekog strucnijeg.. jer sam strasno zabrinuta za svoje zdravlje. Izvinite na ovolikom pismu i hvala unapred na odgovorima.

    Odgovoreno: 11. 07. 2008.
    • Ivana Vi napisaste roman, ali ja cu odgovoriti kratko:

      • Ultrazvuk ko   ultrazvuk nije mnogo bitan vec onaj ko ga radi;
      • Ne znam zasto Vam je   iskustvo negativno (sa ginekolozima), ali kontrolu grlica treba da   sprovodite jednom godisnje(kolpo i PA); Vasa majka ima adeno karcinom a to   je karcinom zlezdanog tkiva ( iz cerviklanog kanala)- te je to razlog sto je   do skora sve bilo u redu ( nije planocelularni);
      • Sto se tice gljivica-   procitajte na sajtu o vaginalnoj kandidijazi- nocna mora zena - tekst i bice   Vam jasnije da cete sa gljivicama imati veci ili manji problem celog zivota-   kao i milioni zena sirom sveta; pocnite da pijete tbl Laktogin- oralni   probiotik za vaginalnu floru- pomoci ce Vam; Prisustvo kondiloma ili promena   na grlicu moze ukazati na HPV infekciju- potvrda biopsijom ili HPV   tipizacijom (ako nemate navedene promene nema potrebe raditi tipizaciju);
      • nema potrebe za kolor-doplerom (cega?) - za Vasu informaciju on se radi kod   ovarijalnih tumora a Vi to nemate;
      • nista dodatno za sada;
      • gljivice ne   uticu na fertilitet;
      • zavaljena materica ne predstavlja problem za   trudnocu, a policisticne jajnike ako imate onda moze biti problema, ali se   resavaju.
      Ne znam da li ste vezbali ginekologiju, ali ako jeste slabo ste   upoznati sa gradivom iz moje oblasti.