Postovani, ja sam vam pisala ranije i da ne trazim vas odgovor, vraticu se bas na problem. Naime, u dva navrata u VS mi je konstatovana Gardnerella u malom broju, prva terapija orvagilom (tablete i vaginalete) nije uspela, pa atrican i neopenotran nisam izvela do kraja jer mi je od atricana zeludac stradao (nisam mogla normalno da zivim) i onda opet orvagil, ali mi ponovo nije pomoglo(vidim po sekretu koji je bez promene). Partner je takodje bio pod terapijom. Imam ranicu na grlicu materice, ali necu da idem da je saniram dok ne sredim ovo. Imate li neki predlog? I koja je to grupa sekreta? III? Imam 22 godine i pijem oralnu kontracepciju oko 10 meseci (Logest, pa Jeanine). Hvala vam, puno pozdrava!

    Odgovoreno: 09. 07. 2008.
    • Gardnerella je indikator bakterijske vaginoze- poremecaja sekreta u kome dominiraju anaerobne bakterije (III-grupa-poseban soj). Ovaj poremecaj se srece i kod virgo intakta i kod sex. aktivnih zena. Kod upornih infekcija preporucuije se lecenje oba partnera a lek izbora je Orvagyl. Vi ne mozete "da vidite" da terapija nije bila uspesna- potrebno je uraditi zasejavanje (VS, V+C bris) dakle na taj nacin proverite sekret. Alternativa Orvagylu je klindamicin (I oralno i vaginalno). Uz terapiju ako treba (posle provere) pijte tbl. Laktogin- za sredjivanje vag. flore.