Moja supruga je u dvadesetoj nedelji blizanacke trudnoce.Od pocetka prate nas problemi.Prvo,miom i cista na desnom jajniku, srecom povukli su se ubrzo.Nakon toga hematom koji se takodje povukao.Onda, od samog pocetka jedan plod je u zaostatku deset dana, tako je procenio lekar i dao misljenje da je razlog tome kasnija implantacija.Razlika je uvek ista-deset dana.E sada, na mestu gde je horion manjeg ploda bio istanjen, sada se pojavilo zadebljanje, dijagnoza horioangiom velicine 5cm na pripoju amniona oba ploda.Juce je uradjena amniocenteza manjeg ploda. Nalazi krvi i mokrace,ogtt, i torch koji su radjeni su uredni.Takodje receno nam je da oba ploda na ultrazvuku izgledaju u redu. Veoma sam zabrinut za svoju suprugu i najlepse vas molim da mi kazete sta vi mislite o svemu.Od kad sam cuo ovu dijagnozu-tumor placente, horioangiom nemam mira. S postovanjem..

    Odgovoreno: 05. 05. 2007.

    • Kada u jednosed stavite dve osobe nastaje teskoba i to je problem sa blizanackom trudnocom. Materica zene predvidjena je za jednoplodnu trudnocu te prisustvo dva ploda moze da predstavlja problem. Miom i cista na jajniku nisu zabrinjavajuca stvar ukoliko svojim dimenzijama ne ugrozavaju tok trudnoce-sto najcesce nije slucaj a tako je i kod Vas. To sto je jedan plod manji takodje ne bi trebalo da zabrinjava dok god raste i ta se razlika ne povecava, ali verovatno ce posle 28.me nedelje poceti problemi- mada ne mora da znaci. Horioangiom benigni tumor placente (do 5 cm) takodje ne bi trebalo da predstavlja problem ukoliko ne povecava svoje dimenzije i ukoliko ih nema vise kada mogu biti uzrocnici problema- ali za utehu najcesce se otkrivaju slucajno uz-nim pregledom. U svakom slucaju potrebno je pracenje. U principu nista Vam ne mogu reci unapred osim da je dobro sto je uradjena AC. manjeg blizanca, zatim da je potreban intenzivan dalji nadzor ove rizicne trudnoce i da se mogu kasnije ocekivati problemi koji mogu dovesti do potrebe da se trudnoca ranije zavrsi te nije lose da budete pod nadzorom nekog veceg centra.