Vi pisuvam od Makedonija.Imam 36god i dve deca.Pred dve god na PAPA test imav HPV,CIN1 i so vitaminska terapija od aloe vera ,A vitamin, bedoksin, folna k-na , E vit, veke naredniot test bese negativen ,no pocnaa hormonski poremetuvanja za koi dobiv terapija -cikloproginova i seto toa se sredi no po izvesen period poftorno menstruacijata mi prodolzuva so kafeav sekret,i stomacni bolki kako pred menstruacija .I na posledniov PAPA test imav HPV a dobiv za terapija endometril samo za hormonskoto poremetuvanje.Bi ve prasala dali so ovaa posledna terapija bi se sredilo ova poremetuvanje i sto so HPV ?koe nikako da iscezne.Srdecen pozdrav i odnapred blagodaram.

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Endometril je ok za sredjivanje hormonske nestabilnosti- samo ga uzimajte 3 ciklusa od 16-26 dana 2x1. To ce Vas za duze vreme stabilizovati. Pijte tablete sa uljem nocurka (dobro deluju na sredjivanje ciklusa). HPV se ne moze izleciti- jos niko nije pobedio virus- samo se moze drzati pod kontrolom. Ako imate CIN-1 onda je moj predlog tretman grlica laserom ili  dijatermokoagulacijom.