Poštovani dr.Stefanoviću, Moje pitanje glasi: Da li je uopšte pametno da planiram drugo dete? Razlog: Prva trudnoća je bila izuzetno komplikovana, sve je bilo dobro do 15.nedelje trudnoće kada sam iznenada prokrvarila i završila u bolnici 10 dana sa dijagnozom placenta previja+hematom.Otpuštena kući sa obavezom da mirujem i pijem partusistem,uz obavezne kontrole na 15.dana.Sve je bilo o.k.,bar je tako tvrdila doktorka koja me je vodila,do 28.nedelje trudnoće kada sam opet završila u bolnici sa mnogo jakim krvarenjem i kontrakcijama.Tu sam ostala do samog porođaja, pod stalnim nadzorom lekara uz terapiju tokoliticima i antibioticima.porodjaj je planiran da se uradi na carski rez, ali tokolitici nisu pomogli, beba je sama krenula i u 34.nedelji trudnoće sam rodila devojčicu / sa intrauternim zastojem / od 20 nedelje nije napredovala kako treba-tako su mi tda rekli / tešku 1330 grama,visina 49 cm-odmah je prebačena na Institut za neonatologiju – gde je ostala 2 meseca, i Bogu hvala sada ima 2 godine i sve je o.k. Koga god sam od doktora pitala koji je razlog ovakve trudnoće -odgovor je bio dešava se! Sta Vi mislite kakve su šanse da mi sledeća trudnoća prodje bez problema ,da li uopste smem da planiram drugo dete, koje analize/ama baš sve/ bih trebala da ponovo da uradim? UNAPRED HVALA!

    Odgovoreno: 21. 06. 2008.
    • Placenta previa je komplikacija koja se ne moze predvideti- tako da Vas moj odgovor verovatno nece zadovoljiti. Razlozi koji dovede do ovog poremecaja usadjivanja su razliciti, ali ne postoji nacin da mi na bilo koji nacin uticemo na njih- zato su i odgovori lekara bili uniformni- desava se. Razlozi: zakasnela nidaciona sposobnost zigota, hipoplasticna materica (manje vredna), povecan motilitet (pokretljivost) genitalnih organa, ostecenje endometrijuma (sluzokoze).... itd a sto Vama nista ne znaci jer ne postoji mogucnost da mi na bilo koji nacin odredimo mesto usadjivanja oplodjene jajne celije i formiranja buduce posteljice. Vasa placenta je bila ivicna jer da je bila centralna porodjaj bi bio C.R-om.Moj savet je da  idete u drugu trudnocu- ono sto Vam se desilo u prvoj, apsolutno nije prepreka za novi uspesan pokusaj. Na kraju- ipak imate dete i pored svega sto ste prosli te je moje misljenje da vredi rizikovati jer je verovatnoca da se sve ponovi mala. Nikakve analize Vam nisu potrebne.